zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Národní divadlo zahájí sezonu Eposem o Gilgamešovi

Dirigent Tomáš Netopil

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Dvěma velikánům české hudby vzdá hold Národní divadlo při slavnostním koncertu k zahájení své 127. sezony. Koncert 10. září, na kterém zazní díla Bohuslava Martinů a Antonína Dvořáka, bude zároveň uvedením Tomáše Netopila do funkce šéfdirigenta orchestru Národního divadla. Pod jeho taktovkou rozezní Zlatou kapličku Symfonie č. 8 G dur Antonína Dvořáka a Epos o Gilgamešovi, oratorium pro sóla, smíšený sbor a orchestr Bohuslava Martinů, kterým si připomeneme 50. výročí úmrtí tohoto klasika hudby 20. století. Toto výjimečné dílo Martinů přednesou sólisté opery Národního divadla sopranistka Eva Urbanová a tenorista Jaroslav Březina, dále hosté opery Národního divadla barytonista Aleš Jenis a basista Martin Gurbal'. Role recitátora byla svěřena Davidu Matáskovi. Účinkuje orchestr Národního divadla a sbor opery Národního divadla.

Epos o Gilgamešovi je dílo svým způsobem mimořádné v celé světové literatuře. Koncepce Bohuslava Martinů a jeho zpracování eposu z počátku babylonských dějin, této nejstarší dochované slovesné památky lidstva, je velmi osobitá, především tím, že skladatel tu využívá raně barokních synkretických forem. Epos o Gilgamešovi je stejně vzrušující a tajemný jako jeho prastará slovesná předloha. Skladatel věnoval několik let studiu filosofické podstaty díla. Vycházel z anglického překladu novoasyrské verze. Epos o Gilgamešovi byl dokončen v roce 1955 a věnován dirigentu Paulu Sacherovi a jeho ženě Maje, na jejíž popud dílo vzniklo. Premiéra o tři roky později v Basileji pod jeho vedením sklidila obrovský úspěch.

Dvořákova Symfonie č. 8 G dur z roku 1889 zazněla poprvé za skladatelova řízení 2. února 1890 v Rudolfinu shodou okolností právě v provedení orchestru Národního divadla. Symfonie bývá označována jako „Anglická“ s ohledem na jejího prvního vydavatele, anglickou firmu Novello, které Dvořák dílo přenechal po roztržce se svým dosavadním vydavatelem Simrockem. Typická dvořákovsky vřelá melodičnost a bujará rytmičnost Osmé symfonie jsou kontrastem k dramaticky vypjatému, existenciálnímu a tajemnému oratoriu Bohuslava Martinů.

S dirigentem Tomášem Netopilem se mohou návštěvníci Národního divadla v příští sezoně setkávat i při dalších příležitostech. V listopadu uvede nastudování koncertního provedení Salome Richarda Strausse. Na scénu Stavovského divadla se vrátí s Mozartovými operami La finta giardiniera - Zahradnice z lásky a Figarova svatba. Během sezony nastuduje Tomáš Netopil další Mozartovu operu Idomeneo ve spolupráci s režisérem Yoshi Oidou a Janáčkovu Káťu Kabanovou s legendárním režisérem Robertem Wilsonem.

10.8.2009 00:08:26 Redakce | rubrika - Ze zlaté kapličky

Časopis 40 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Ze zlaté kapličky

Dokumentární portrét Janžurka

Iva Janžurová (Foto: CinemArt)

Osobní, vtipný, dojemný a zcela otevřený film, který odhaluje nejdůležitější chvíle v profesním i soukromém ži ...celý článek



Časopis 40 - sekce

HUDBA

Sylvie Kreusch představí ve Futuru svoji průkopnickou tvorbu

Sylvie Kreusch

Velké a odvážné emoce, brutální a expresivní lyrika, cit pro popové stylizace i experimentování. To je belgick celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Velikáni filmu... Frank Sinatra

Tony Rome

Tony Rome
Proč si špinit ruce, když to za pár dolarů může vyřídit Tony Rome! Frank Sinatra jako soukromý de celý článek

další články...