zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy na 33. týden

Rembrandt: Noční hlídka

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Brána poznání Rembrandt: Noční hlídka (Vysílání: 11.08., 16.05 hod., ČT2)
Geniální malíř, který s podobiznami nakládal svobodně jako s astrálními portréty. Odpoutával se od reality a zachycoval vhledy do duše portrétovaných. Kolorit omezil na několik základních barev (černou, bílou, červenou a žlutou), jež spájené navzájem vytvářejí netušené bohatství odstínů. Také v malířském podání dosahuje neobyčejné svobody. Barevná pasta, nanášená někdy přímo špachtlí, dostává podobu bohatých členěných struktur, v nichž hmota je úplně podrobena a slouží jako nositel umělecké hodnoty. Houbraken zachoval Rembrandtův výrok, že obraz je tehdy hotov, když malíř vyjádřil, co chtěl; co divák považuje za skicu, může být podle umělcova cítění definitivní dílo. Rembrandtův způsob podání, jeho malířský rukopis, se stává stále více spontánním výrazem jeho ducha. Každého člověka zobrazuje jakoby v jeho osudovosti.
Od vystavení Noční hlídky (1642) se veřejné mínění obrátilo proti Rembrandtovi; dostával stále menší zakázky, brzy upadl do dluhů a v padesátých letech se finančně zhroutil. 1658 došlo k aukci domu a sbírky; nevyrovnal se však se všemi věřiteli, takže dluhy rostly. Obraz má nesprávný název. Dílo nemá nic společného ani s nocí, ani s hlídkou. Důkladná restaurace, provedená v roce 1946, zbavila plátno ztmavělých a zažloutlých laků a definitivně vyvrátila názor, že jde o noční výjev. Toto nejslavnější Rembrandtovo dílo vzniklo na zakázku cechu arkebuzníků. Malíř však objednavatele neuspokojil, jelikož nerespektoval tradiční "přehlídkové" uspořádání skupinové podobizny, přisuzující všem osobám v podstatě stejně významné místo, ale namaloval výjev ze života svého města: zachytil početnou skupinu střelců, jak vychází z průjezdu velké budovy a rozptyluje se na imaginárním náměstí.

Malíř zneklidňující krásy - Hieronymus Bosch (Vysílání: 11.08., 21.40 hod., ČT2)
Cílem tohoto dokumentu není umělecko-historický výklad díla jednoho z nejzáhadnějších malířů v dějinách lidstva, ale snaha ze střípků historie poskládat tajemstvími opředený příběh jeho života. Hieronymus Bosch se narodil kolem roku 1450 a byl pochován v srpnu 1516. Jeho obrazy dodneška fascinují odbornou i laickou veřejnost.

Brána poznání / Deset století architektury - Biskupský kostel v Kyjích (Vysílání: 12.08., 16.10 hod., ČT2)
Ve 13. století, s postupně rozšiřující organizací církevní správy, docházelo k zakládání farních okresů, ke kterým patřilo i množství farních kostelíčků, které spadaly pod správu jednotlivých biskupů. Vesnička Kyje, jedna z dnešních čtvrtí na východním okraji Prahy, nebyla v tomto směru výjimkou. Svým způsobem výjimečná však byla atypická podoba kostela, ne náhodou připomínající svým způsobem tvrz. Obdélníková stavba se čtvercovým presbytářem vycházela jak z domácích tradic, tak z bavorské architektury 12. a 13. století. Pro kombinaci románských a ranně gotických prvků lze datovat vznik kostela do 2. čtvrtiny 13. století. Kostel patří k typu tribunových kostelů s tribunou pro biskupa a jeho doprovod. Kostel byl také zbudován jako nouzové obranné útočiště pro biskupa a osazenstvo zdejšího dvorce. V kostelních zdech se nacházejí komunikační chodbičky, ze kterých se vchází do lodi vyhrazené pro obyvatele dvorce a dále do prostoru pod tribunou. Ten byl ve středověku uzavřený a oddělený plnou zdí. Prostor mohl poskytnout dočasný úkryt s množstvím nezbytných zásob, a v dobách klidu mohl sloužit jako skladiště. Přestože se jednalo o pouze příležitostně využívané prostory, nešetřilo se zde precizností stavby a kvalitou materiálu. Celá stavba je minimálně poznamenána zdobností, vše je necháno na přirozenosti stavebního materiálu a dokonalosti jeho opracování. Právě techniku jeho zvládnutí si tehdy mohly dovolit jen nejbohatší vrstvy. Ve své době byl kostel sv. Bartoloměje skutečně důstojnou stavbou hodnou svého vlastníka.

Památky na prodej - Zámeček Tetětice (Vysílání: 15.08., 17.25 hod., ČT2)
Při severním okraji obce Tetětice, v již dávno neudržovaném parku, stojí zámek, který je ze silnice od Věckovic už z dálky dobře patrný. Zámek z 1. poloviny 18. stol. je kvalitní ukázkou barokní architektury a panského sídla nižší šlechty.
Vlastní zámek je jednopatrová obdélníková budova s mansardovou střechou a věžičkou. Pro zámek je rozhodující, že roku 1713 přešla ves do majetku Františka Albrechta Hrobčického, který zde nechal postavit zámek a kapli zasvěcenou sv. Isidorovi. Statek zůstal v jeho majetku až do roku 1730. Později se majitelé opět střídali. Posledním vlastníkem statku byl Alois Knapp, který jej koupil v roce 1904 a po roce 1945 mu byl zkonfiskován a využíván místním zemědělským družstvem.
V podhůří Šumavy, v obci Bohumilice, leží zámek Skalice. I on se vinou nepečlivého majitele (místní JZD) dostal do stavu zralého téměř na demolici. Vnučka původního majitele jej získala v restituci a pustila se do nelehké záchrany. Dnes už zde fungují ubytovací kapacity, jezdecká škola a další agroturistické aktivity.

Příběhy domů - Vila Sibiř (Vysílání: 15.08., 17.40 hod., ČT2)
Vila Sibiř stojí na Malé Hané ve vsi Velká Roudka nedaleko Velkých Opatovic. Její průčelí zdobí nápis Sibiř a velké sgrafito vojáka - legionáře, který stojí uprostřed zasněžené Rusi. Vila byla postavena na začátku 20. století architektem a legionářem Ing. Aloisem Smékalem jako místo, které bude připomínat události československých legií v Rusku a vznik Československa v duchu idejí T. G. Masaryka. Záměrem stavby bylo vytvořit prostor k rodinnému setkávání a k přirozenému vnímání historického dědictví. Dokument režiséra a scénáristy Jana Foukala, pravnuka Aloise Smékala, zaznamenává setkání čtyř dětí pana stavitele a to v prostředí domu a s jejich specifickým vztahem k odkazu svého tatínka. Autor k tomu dodává: "Ten film je také generačním setkáním. A pro mě bylo až nečekaně silný zážitkem to, že jsem se vlastně stal prostřednictvím tohoto dokumentu pokračovatelem jedinečné tradice".

11.8.2009 00:08:16 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 27 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Životopisné drama Marlene

Marlene

Marlene
Modrý anděl a zářivá hvězda, která byla snem mužů i žen. Životopisné drama podle osudů divy klasick ...celý článek


Filmové tipy 27. týden

Amadeus

Cirkus bude!
Zákulisí manéže Slavia dnes pozná, co je to pořádná drezúra! Jaroslav Marvan v hlavní roli blá ...celý článek


Filmové tipy 28. týden

Brigitte Bardotová, rebelka s příčinou

Brigitte Bardotová, rebelka s příčinou
Krásná herečka dovedla své celosvětové popularity využít ve prospěch ...celý článek


Jean Gabin osobně

Jean Gabin

Jean Gabin osobně
Hrál přesně ve sto filmech a dokumentární portrét, který uvádíme, vytvořil jeho přítel Se ...celý článek


Výpravný cyklus 100 dní ve Versailles

Versailles

100 dní ve Versailles (1/6)
Výpravný šestidílný cyklus o veškerém dění v zákulisí jedné ze stěžejních franc ...celý článek


Literární tipy 28. týden

Voynichův rukopis

České tajemno (2/6) - Voynichův rukopis
Ukrývá středověký text poselství z dálného východu? Dávné záhady, n ...celý článek


Příběhy legend - Banderas a Almodóvar

Pedro Almodóvar a Antonio Banderas

Antonio Banderas a Pedro Almodóvar – dokonalá dvojka
Mistr a jeho múza aneb dvojportrét umělců, kteří ...celý článek


Výtvarné tipy 27. týden

Eiffelova věž: Architektonické dobrodružství

Eiffelova věž: Architektonické dobrodružství
Už přes 130 let se majestátně vypíná do více než třísetmetrové ...celý článek


Výpravný historický film života velikána Karla IV.

K. Hádek (Hlas pro římského krále)

Hlas pro římského krále
Jak se z malého chlapce, prince a dědice královského trůnu, stal jeden z největších ...celý článek


Životy slavných - Jean Harlowová

Harlowová

Harlowová
Představovala bohyni lásky pro celý svět, ale nikdo ji nedokázal vnímat jako obyčejnou ženu. Caro ...celý článek


Výtvarné tipy 28. týden

Zázraky lidského génia: Katedrály

Zázraky lidského génia: Katedrály
Již po staletí dominují majestátní chrámy panoramatům měst a patří ke sku ...celý článek


Literární tipy 27. týden

Povídky malostranské

Povídky malostranské (1/3)
Květa Fialová a Viktor Preiss v televizním zpracování povídek Jana Nerudy O měkk ...celý článek


Michael Douglas a Kathleen Turnerová ve slavné tragikomedii

Michael Douglas a Kathleen Turnerová (Válka Roseových)

Válka Roseových
Civilizovaný rozvod je absolutně nemožný. Michael Douglas a Kathleen Turnerová jako manžels ...celý článek



Časopis 27 - sekce

DIVADLO

Divadelní tipy 27. týden

Helena Růžičková

Bohdalová a Dvořák
Luděk Sobota uvádí díl z cyklu mapujícího uměleckou dráhu legendárních komediálních dvoj celý článek

další články...