zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Bratři Karamazovi ve Slováckém divadle

F. M. Dostojevský: Bratři Karamazovi (Foto archiv divadla)

  

Před dvěma lety poprvé se Slováckým divadlem v Uherském Hradišti spolupracoval režisér J. A. Pitínský. Na jevišti tenkrát inscenoval příběh Gabriely Preissové Gazdina roba, která divadlu přinesla několik úspěchů. Není divu, že dění ve Slováckém divadle je momentálně sledováno s velkým očekáváním. Režisér Pitínský se po dvou letech do Uherského Hradiště vrátil, aby zde poprvé nastudoval drama Bratři Karamazovi F. M. Dostojevského.
Slavnostní premiéry proběhnou ve Slováckém divadle 9. a 10. listopadu 2002 vždy od 19.30 hodin. Při této příležitosti bude ve foyer divadla zahájena výstava unikátních snímků Ludmily Gavendové, která celé zkoušení Bratrů Karamazových dokumentuje.

Inscenace diváky zavede do malého ruského města devatenáctého století, které žije vraždou bohatého kupce. Hlavním podezřelým je vlastní syn zavražděného. Postupné řešení případu však rozplétá složité rodinné vztahy a jejich vlivy na jednotlivé členy rodiny. „Samozřejmě, že my na jevišti nechceme převyprávět příběh prokletého rodu Karamazovců z psychologického hlediska, naše inscenace nebude klasickým detektivním pátráním po vrahovi, ale prostřednictvím osudů jednotlivých postav režisér vytvoří metaforu života a smrti, metaforu o smyslu života jako takového,“ vysvětluje inscenační záměry dramaturgyně Iva Šulajová.
Režisér Pitínský k tomu používá upravenou dramatizaci, kterou v osmdesátých letech vytvořil spolu s Peterem Scherhauferem pro brněnské Divadlo Husa na provázku. Podtitul inscenace zní „Podle nerealizovaného filmu Sergeje Ejzenštejna“. Režisér to vysvětluje takto: „Podtitul zní asi poněkud drze, protože jaký nerealizovaný film, když není ani žádný filmový scénář?! V inscenaci ale chtějí znít představy vzaté z Ejzenštejnových poznámek. Věděl jsem, že Ejzenštejn chtěl film natočit. Z Moskvy nám tedy přivezl Pavel Prochor Procházka skici a poznámky, podle kterých měl vzniknout. Bylo mi velkou inspirací, jak Ejzenštejn o látce přemýšlel, co chtěl akcentovat. Některé věci jsou ale zkrácené nebo se dynamizují jakoby střihy.“ dodává Pitínský.

Muziku, která vychází jednak z ruské filmové hudby, ale uplatňuje také motivy sborových chorálů, napsal dlouholetý Pitínského spolupracovník Petr Hromádka. Scéna je z dílny Jána Zavarského, návrhy kostýmů vytvořila Kateřina Bláhová. Hlavní role v inscenaci Bratři Karamazovi budou hrát Vladimír Doskočil (starý Karamazov), Tomáš Šulaj (Dmitrij), Zdeněk Trčálek (Ivan), David Vaculík v alternaci s Jiřím Hejcmanem (Aljoša), Josef Kubáník (Smerďakov), Irena Vacková v alternaci s Annou Michlíčkovou (Kateřina), Jitka Josková (Gruša), Helena Jará v alternaci s Alexandrou Vronskou (Lise) a další. Režisér, který má zkušenosti se všemi významnými soubory v republice, ke zkoušení ve Slováckém divadle říká: „Je to tady naprosto jedinečné. Z toho mladého souboru cítím přirozené dychtění a otevřenost. Hlavně se mají rádi, a to jde vidět na zkouškách i při představeních. Je tady vidět talent a také ta prvotní nevinná noblesa herectví, což je moc pěkné a často se s tím člověk už nesetkává.“


Zpracoval Josef Kubánik

3.11.2002 Redakce | rubrika - Zveme ...

Časopis 27 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Magická Fontána

Články v rubrice - Zveme ...

Velkolepé představení Magická Fontána

Magická Fontána (Foto: Pyroterra)

Křižíkova fontána znovu ožívá živelnou show v produkci skupiny Pyroterra. Velkolepé představení pod širým nebe ...celý článek


Hrabě Drákula řádí v MDMB

Eva Reiterová a Ivo Theimer (Drákula)

Hrdinou poslední premiéry letošní sezóny Městského divadla Mladá Boleslav je nejznámější nemrtvý - samotný hra ...celý článek



Časopis 27 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Výpravný historický film života velikána Karla IV.

K. Hádek (Hlas pro římského krále)

Hlas pro římského krále
Jak se z malého chlapce, prince a dědice královského trůnu, stal jeden z největších celý článek

další články...