zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Literární tipy na 18. týden

Bára Hrzánová recituje Máchův Máj

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Česko jedna báseň: Lukáš Marvan
Básník a prozaik Lukáš Marvan (narozený 4. dubna 1962) vystudoval Vysokou školu zemědělskou, poté pracoval jako laboratorní technik a programátor. V letech 1990–2002 působil jako novinář v řadě deníků a týdeníků a jako dramaturg v České televizi. Na přelomu let 2002 a 2003 žil na Srí Lance. Dnes žije v Ústí nad Labem.
„Sen je pro mě součástí života, a tak je součástí i mých textů,“ prozrazuje Lukáš Marvan v jednom z rozhovorů a načrtává touto sentencí základní poetické souřadnice prostoru celého svého básnického díla. A je to rovněž titul jeho prozatím poslední sbírky – Noční cesta denní krajinou –, který je pro Marvanovu motiviku příznačný: básník ve svých textech spontánně přechází mezi nocí a dnem, snem a reálným bytím, záznamem snu a záznamem všedních hovorů lidí. Ve zmíněném rozhovoru Lukáš Marvan pokračuje: „Některé sny mě provázejí od dětství... Jsou místa, kam se ve snech čas od času vracím, kde jako bych žil paralelní životy. Důležitým tématem je cesta, odchod kamsi do krajiny, odkud není návratu.“ Po knize Klášter v džungli (2004) vydal v roce 2010 Deník avatára, z níž uvádí báseň v našem pořadu. Vysílání: 04.5., 14.31 hod., ČT2.

Máchův Máj
Dokument režisérky Pavly Slancové nás zavádí v magický čas 1. května k Máchovu jezeru a do jeho okolí. Hledáme v této sugestivní atmosféře inspiraci skutečnými událostmi, které se zde odehrály a které básník zaklíčoval do své básně. Úryvky z Máchova Máje zazní na břehu dnešního Máchova jezera v podání herečky Báry Hrzánové. Dalším příběhem je osud rukopisu Máje, který je dodnes v držení rodiny Krouských. Jakou je Máj inspirací pro hudebního skladatele se dozvíme od Varhana Orchestroviče Bauera a uslyšíme i to, jak báseň Karla Hynka Máchy zní v japonštině. Vysílání: 04.5., 15.10 hod., ČT2.

Peter Kussi
Mnoho let byl exkluzivním překladatelem Milana Kundery do angličtiny. Překládal Haška, Škvoreckého, Poláčka. Přeložil spoustu dalších knih i vědeckých a teoretických prací. Naučil mnoho svých amerických studentů lásce k české literatuře a naučil je rozumět jí. Předtím se ovšem sám musel - znovu - naučit česky.
Profesor Kolumbijské university Peter Kussi přijel do New Yorku jako třináctiletý s rodiči. Psal se rok 1938 a pro židovskou rodinu byla emigrace z ohroženého Československa jedinou šancí na záchranu života. Peter Kussi se snadno a důsledně stal Američanem. Tělem i duší. Jak se to stalo, že se po letech znovu vrátil k rodnému jazyku a kolik práce vykonal pro českou literaturu a vůbec kulturu v Americe, to už se dozvíte z pořadu Terezy Brdečkové v prvním ze čtyř amerických portrétů, které připravila pro svůj cyklus Ještě jsem tady. Vysílání: 06.5., 12.35 hod., ČT2; Opakování: 07.5., ČT2.

Čtenářský deník... Václav Bělohradský: Společnost nevolnosti
Kniha profesora Václava Bělohradského ukazuje, že esej je neméně svébytným literárním žánrem jako román. Tato kniha navíc aktuálně a originálně reaguje na dění v dnešní společnosti. Detailně propracovaná stylistika, rytmické opakování výrazných slov, slovní humor. Na první pohled není sbírka esejů zrovna záživným čtením. V podání Václava Bělohradského je však strhující. Knihu divákům představí filmový režisér a publicista Vít Janeček. Vysílání: 07.5., 13.15 hod., ČT2; Opakování: 12.5., ČT2., 13.5., ČT2.

Třistatřicettři
Životní jubileum, jak se hezky říká kulatým narozeninám u té zralejší části populace, obvykle nutí oslavence k bilancování. Moderátoři literární revue Jan Lukeš a Jan Schmid navštíví proto některé letošní jubilanty, aby se jich na takovou zkušenost zeptali. Jejich hosty budou se svými novými literárními díly například historik Petr Čornej, hudební publicista Jiří Černý, anebo jeden ze zakladatelů pražského Činoherního klubu, dramaturg a režisér Jaroslav Vostrý. S majiteli olomouckého nakladatelství Burian a Tichák si připomenou čtyřicet let existence původně exilového časopisu Listy, s autorkou monografie o Jiřím Muchovi Jolanou Šopovovou vzpomenou dvaceti let od spisovatelova úmrtí. Historička umění Milena Slavická představí své Povídky jamrtálské a historik Tomáš Dvořák provede diváky výstavou a knihou o pražských výletních restauracích. Vysílání: 07.5., 22.10 hod., ČT2; Opakování: 11.5., ČT2., 13.5., ČT2.

Jana Eyrová (2/4)
Příběh Jany Eyrové začal ve chvíli, kdy se za smutným Janiným dětstvím naposledy zavřely dveře lowoodského sirotčince. Osmnáctiletá dívka přichází na panství Thornfield s touhou prožít plný život. Seznamuje se s jeho obyvateli i pánem Edwardem Rochesterem. Druhý díl začíná příjezdem hostů, smetánky z lepší společnosti, kteří Janu Eyrovou urazí, zesměšní její profesi učitelky a vychovatelky. Jediný Rochester se Jany nenápadně zastane. Na panství se dostaví nečekaný host, Mason, údajně dávný přítel Edwarda z mládí, a tajemná, stará cikánka, která hádá přítomným dívkám osud z ruky. Věštba Janě je plná tajemství a hádanek. Vysílání: 08.5., 11.00 hod., ČT1; Opakování: 09.5., ČT1.

1.5.2011 21:05:12 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 27 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Magická Fontána

Články v rubrice - Z éteru

Příběhy legend - Banderas a Almodóvar

Pedro Almodóvar a Antonio Banderas

Antonio Banderas a Pedro Almodóvar – dokonalá dvojka
Mistr a jeho múza aneb dvojportrét umělců, kteří ...celý článek


Životopisné drama Marlene

Marlene

Marlene
Modrý anděl a zářivá hvězda, která byla snem mužů i žen. Životopisné drama podle osudů divy klasick ...celý článek


Výpravný historický film života velikána Karla IV.

K. Hádek (Hlas pro římského krále)

Hlas pro římského krále
Jak se z malého chlapce, prince a dědice královského trůnu, stal jeden z největších ...celý článek


Michael Douglas a Kathleen Turnerová ve slavné tragikomedii

Michael Douglas a Kathleen Turnerová (Válka Roseových)

Válka Roseových
Civilizovaný rozvod je absolutně nemožný. Michael Douglas a Kathleen Turnerová jako manžels ...celý článek


Filmové tipy 27. týden

Amadeus

Cirkus bude!
Zákulisí manéže Slavia dnes pozná, co je to pořádná drezúra! Jaroslav Marvan v hlavní roli blá ...celý článek


Výtvarné tipy 27. týden

Eiffelova věž: Architektonické dobrodružství

Eiffelova věž: Architektonické dobrodružství
Už přes 130 let se majestátně vypíná do více než třísetmetrové ...celý článek


Výtvarné tipy 28. týden

Zázraky lidského génia: Katedrály

Zázraky lidského génia: Katedrály
Již po staletí dominují majestátní chrámy panoramatům měst a patří ke sku ...celý článek


Literární tipy 28. týden

Voynichův rukopis

České tajemno (2/6) - Voynichův rukopis
Ukrývá středověký text poselství z dálného východu? Dávné záhady, n ...celý článek


Životy slavných - Jean Harlowová

Harlowová

Harlowová
Představovala bohyni lásky pro celý svět, ale nikdo ji nedokázal vnímat jako obyčejnou ženu. Caro ...celý článek


Výpravný cyklus 100 dní ve Versailles

Versailles

100 dní ve Versailles (1/6)
Výpravný šestidílný cyklus o veškerém dění v zákulisí jedné ze stěžejních franc ...celý článek


Filmové tipy 28. týden

Brigitte Bardotová, rebelka s příčinou

Brigitte Bardotová, rebelka s příčinou
Krásná herečka dovedla své celosvětové popularity využít ve prospěch ...celý článek


Jean Gabin osobně

Jean Gabin

Jean Gabin osobně
Hrál přesně ve sto filmech a dokumentární portrét, který uvádíme, vytvořil jeho přítel Se ...celý článek


Literární tipy 27. týden

Povídky malostranské

Povídky malostranské (1/3)
Květa Fialová a Viktor Preiss v televizním zpracování povídek Jana Nerudy O měkk ...celý článek



Časopis 27 - sekce

OPERA/ TANEC

Káťa Kabanová pod taktovkou Jakuba Hrůši

Corinne Wintersová (Káťa Kabanová)

L. Janáček: Káťa Kabanová
U příležitosti 170. výročí narození moravského hudebního génia uvádíme tragickou celý článek

další články...