zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadlo ABC uvádí konverzační komedii

Oscar Wilde: Jak je důležité míti Filipa (Foto I. Mičkal)

  

Divadlo ABC uvedlo v prosinci premiéru konverzační komedie Oscar Wilde Jak je důležité míti Filipa. Z překladu J. Z. Novák hru inscenoval umělecký šéf Milan Schejbal. Na scéně Kateřiny Baranowské se představili Filip Blažek, Jaroslav Vlach, Naďa Konvalinková a další.
Hra Jak je důležité míti Filipa vznikla, podobně jako většina Wildeových her, na objednávku. Autorské práci předcházely dlouhé odklady a vydatné finanční zálohy. Nakonec se Wilde pustil do psaní po letní sezoně 1894. Text měl hotový za tři týdny.
Divadelní ředitel a herec George Alexander dostal Filipa s dopisem, v němž mu Wilde oznámil, že je to jeho nejlepší hra. Alexander to nemohl popřít. Přesto hru razantně zkrátil – o jedno celé dějství. Wildea tato úprava bolela, srovnával ji s amputací části vlastního těla. Ale hře škrt prospěl. Ve zkrácené tříaktové podobě jí dodnes tleská celý svět.

„Když jsem musel vyplnit dotazník, napsal jsem, že je mi devatenáct, povoláním že jsem génius a jako tělesnou vadu jsem uvedl talent.“
To prohlásil dávno už ne devatenáctiletý Oscar Fingal O´Flaherty Wills Wilde, když se v Anglii sčítalo obyvatelstvo. Jistě to řekl velice vážně, protože to vážně nemyslel; byl to jeden z paradoxů, na jaké byli lidé u něho zvyklí. A je to jeden z paradoxů, které jsou dokladem o správnosti slovníkové definice, že paradox je tvrzení protismyslné jen zdánlivě. Vždyť kdyby byl Wilde doopravdy vyplnil rubriky sčítacího archu tak, jak řekl, byl by příliš nelhal.
Povoláním génius. Ano, byl to génius. Okouzloval geniální duchaplností, geniální výmluvností. Proslul jako neobyčejně zábavný společník. Byl to nepřemožitelný D´Artagnan slovního šermu. Dovedl hodiny a hodiny vymýšlet a spatra plynně spřádat originální příběhy, které zdobil chytrými aforismy, oslnivými bonmoty, překvapivými epigramy. Jeho slovní hříčky udivovaly neotřelým vtipem, jeho paradoxy měly stejně rafinovanou formulaci jako myšlenku. Učil lidi vkusu, vedl je k oceňování pravých hodnot v umění, snažil se je vychovávat k hrůze z farizejství a lidé, očarovaní jeho hlasem jako posluchači lorda Henryho v Obraze Doriana Graye, „šli se smíchem za jeho píšťalou“… (J. Z. Novák)

15.12.2002 Redakce | rubrika - Zveme ...

Časopis 27 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Zveme ...

Hrabě Drákula řádí v MDMB

Eva Reiterová a Ivo Theimer (Drákula)

Hrdinou poslední premiéry letošní sezóny Městského divadla Mladá Boleslav je nejznámější nemrtvý - samotný hra ...celý článek


Velkolepé představení Magická Fontána

Magická Fontána (Foto: Pyroterra)

Křižíkova fontána znovu ožívá živelnou show v produkci skupiny Pyroterra. Velkolepé představení pod širým nebe ...celý článek



Časopis 27 - sekce

OPERA/ TANEC

Magdalena Kožená: Czech Songs

Přebal alba

Česká operní pěvkyně Magdalena Kožená uvádí recitál českých písní společně s Českou filharmonií pod taktovkou celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Výpravný historický film života velikána Karla IV.

K. Hádek (Hlas pro římského krále)

Hlas pro římského krále
Jak se z malého chlapce, prince a dědice královského trůnu, stal jeden z největších celý článek

další články...