zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Yehuda Bacon/ Návraty

Yehuda Bacon/ Návraty

autor: archiv   

zvětšit obrázek

České centrum Praha připravilo retrospektivní výstavu významného izraelského umělce s československými kořeny Yehudy Bacona. Výstava bude otevřena od 9. září do 1. října 2011. VSTUP ZDARMA.
Významný izraelský malíř Yehuda (Jiří) Bacon se narodil v tradiční židovské rodině v Ostravě, v předválečném Československu v roce 1929. Po vzniku Protektorátu a aplikaci tzv. Norimberských rasových zákonů byl však již v roce 1942 nucen odjet s rodiči do Ghetta Terezín, odkud byl v prosinci 1943 deportován do Osvětimi. V Terezíně bydlel ve „slavném“ bloku L 417 pro chlapce mezi 13 až 16 roky, kde žili i jeho kamarádi Hanuš Hachenburg, Petr Ginz či Kurt Kotouč. A právě tady, pod vedením slavných učitelů jako byli Otto Ungar, Bedřich Fritta, Leo Haas či Karel Fleischmann, ho nadchlo malířství a malířské vlohy objevil i sám v sobě.

Nadšení pro kresbu a malbu ho neopustilo ani po šokujících zkušenostech z Osvětimi a z pochodů smrti, které přežil. Když byl v roce 1945 jako naprostý sirotek osvobozen, přijal ho do nově zřízené ozdravovny pro děti postižené válkou ve Štiříně český humanista a laický kazatel Přemysl Pitter. Nadanému Yehudovi se dostalo pomoci také od spisovatele H. G. Adlera, který Yudu uvedl na Akademii výtvarného umění v Praze, kde se ho ujal slavný malíř Willy Nowak.
V roce 1946 se Yehuda spolu s dalšími židovskými sirotky dostal do péče sionistické organizace, která děti převezla do Palestiny. Yehudu tu velmi vstřícně přijaly česko-německé kruhy rodáků, stal se chráněncem Maxe Broda, Hugo Bergmana, Martina Bubera i Gershoma Scholema. Na Brodovo doporučení se stal studentem Mordechaje Ardona na Akademii výtvarných umění Becalel v Jeruzalémě. Následovaly studijní pobyty v Londýně, v Paříži a ve Florencii, poté v New Yorku, Skandinávii, Holandsku i v Německu, kde se Yuda formoval pod vedení Bernarda Redera.
Kromě malířství, kde ho nejvíce oslovila kresba a následovně i technika litografie, působil Yehuda jako učitel umění nejprve na Škole Brandeis v Jeruzalémě a později i na slavné Akademii Becalel v Jeruzalémě, kde se od roku 1959 stal řádným členem pedagogického sboru a dlouhá léta vedl katedru litografie.
Od 2. poloviny 50. let představil Yehuda Bacon své dílo v rámci samostatných i kolektivních výstav nejen v Izraeli, ale i v zahraničí. Jeho obrazy se staly součástí významných světových sbírek, především v Izraelském muzeu a v památníku Jad Vašem v Jeruzalémě, v Britském museu a ve Victoria and Albert Museum v Londýně či v The Magnes Collection of Jewish Art and Life v Berkeley a v Knihovně Kongresu ve Washingtonu v USA. Od roku 2009 funguje v německém městě Würzburg nadace, která spravuje a archivuje podstatnou část díla Yehudy Bacona.
Při zpětném ohlédnutí na život Yehudy Bacona zjistíme velikost a sílu této osobnosti: nejen, že zažil „na vlastní kůži“ otřesné události šoa v letech 1941-1945 (Yehuda Bacon byl jedním z korunních svědků při procesu s Eichmannem v Jeruzalémě v roce 1961), ale byl zároveň silně poznamenán vlivem významných osobností kulturního světa Mitteleuropy, jenž prošel zenitem v Ghettu Terezín a dozníval ještě v rané izraelské společnosti 40. a 50. let: s výtvarnými umělci jako Otto Ungar, Bedřich Fritta, Leo Haas či Karel Fleischmann v Terezíně, s osobnostmi jako Přemysl Pitter, H. G. Adler či Willy Nowak v poválečné Praze a s mysliteli Maxem Brodem, Hugo Bergmanem, Martinem Buberem i Gershomem Scholemem v Jeruzalémě.
Velkým přínosem výstavy v Praze bude seznámení české veřejnosti s těmito osobnostmi i vlivy, které působily na utváření umělecké osobnosti mladého Bacona nejen z hlediska výtvarného, ale i z hlediska etického a duchovního, tedy v oblastech, které v celém díle Yehudy Bacona hrají zásadní roli.
Hlavní a systematické výtvarně-technické formace se nicméně Yehudovi dostalo až během studií na izraelské Akademii výtvarného umění Becalel. Pod vedením Mordechaje Ardona, ale i za přítomnosti ostatních umělců jako byli Avigdor Arikha, Isidor Aschheim, Yosl Bergner, Marcel Yanko, Mordechai Levanon, Avrahm Ofek, Jakob Steinhard, Aviva Uri a další, přetavil Yehuda své nadání a svůj cit do skutečné umělecké tvorby 20. století a stal se jedním z představitelů školy Becalel, která sehrála klíčovou roli při zrození moderního izraelského výtvarného umění a formovala nejvýznamnější izraelské umělce, jichž je Yuda Bacon součástí. Významné mezinárodní výstavy kolektivního i individuálního charakteru přispěly k objevení děl těchto izraelských umělců (včetně Yehudy Bacona) ve světovém povědomí a probudily zájem jak o specifické rysy izraelského malířství, tak i o rysy „univerzální“, které jej propojují se světovými směry a trendy. Mezi specifickými prvky Baconova malířství nefigurují jen odrazy utrpení z koncentračních táborů, ale zejména vlivy Bible, Kabaly a dalších prvků židovské tradice, mesiášská utopie a zájem o člověka i další živé bytosti, o lidskou tvář a lidské projevy apod. Baconovo dílo se tak stává obrazovou paralelou esejů některých současných myslitelů – např. Emmanuele Levinase.
I když Yehuda Bacon celý svůj život zasvětil malířství a výtvarné práci, věnuje v posledních desetiletích svůj čas i budování německo-židovského přátelství a aktivní účasti na křesťansko-židovském dialogu. Tyto aktivity se odráží nejen v jeho životních postojích, ale zpětně i v jeho díle.

12.9.2011 16:09:46 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 40 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Přímé přenosy z Metropolitní opery (Aerofilms)

Články v rubrice - Výstavy

Retrospektivní výstava fotografky Jarcovjákové

Libuše Jarcovjáková

Retrospektivní výstava představí tvorbu fotografky Libuše Jarcovjákové, která přes půl století přirozeně a živ ...celý článek


Josef Pepan Balek: Praha - pohledem malíře a snílka

Praha - pohledem malíře a snílka (Dvorana sněmovny)

V prostorách Dvorany Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky se v úterý 24. září 2024 pod záštitou mini ...celý článek



Časopis 40 - sekce

HUDBA

Fenomén Dracula dorazil do Plzně

Jozef Hruškoci, Natálie Dvořáková (Dracula)

Divadlo J. K. Tyla jako první české mimopražské divadlo uvádí legendární muzikál autorů Karla Svobody, Zdeňka celý článek

další články...