zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy na 37. týden

Sláma Františka Zusky

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Na hranici tradic
Sláma Františka Zusky
Milovník a znalec moravského folkloru Josef Holcman nazývá Františka Zusku slaměným básníkem, který má gruntovní sedláckou noblesu. Ačkoliv neumí malovat, vyrábí František Zuska ze slámy nejen ozdoby, ale dokáže z tohoto materiálu vytvořit prakticky jakýkoliv tvar, jakékoliv zvíře. V technologii zpracování slámy je sice samouk, ale již dlouho ji vyučuje na školách a v různých kursech. U svého zlínského domu, postaveného z klasické teplé baťovské cihly, seče trávu v kopci, aby byl pořád správným hospodářem. Zpívá ve sboru Mužáci, vedl dlouhé roky folklorní soubor Vonička. Za totality poskytoval azyl Ludvíku Vaculíkovi a nikdy nezradil svoje přesvědčení. Folklor a tradice si u Františka Zusky podávají ruce v mnoha polohách. Vysílání: 13.9., 14.33 hod., ČT2; Opakování: 20.9., ČT2.

Deset století architektury
Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie
Dne 3. dubna 1890 byly schváleny stanovy spolku pro stavbu kostela Panny Marie v Ostravě-Přívozu. Projekt vypracoval ředitel průmyslové státní školy ve Vídni, Camillo Sitte, který navrhl nejen kostel, ale vypracoval územní plán pro celý Přívoz, který je dodnes oceňován i UNESCO. Kostel je postaven ve slohu novogoticko-románském. Půdorys kostela je tvořen křížovou lodí, do níž je vepsána oválně protáhlá rotunda. Po stranách průčelí kostela ční gotické věže. Průčelí kostela je tvořeno pavlánem, jakoby baldachýnem nad hlavním portálem, který tvoří velké kruhové gotické okno a hlavní vchod. Hlavní oltář je pseudogotický. Přední spodní část oltáře i mensa je z bílého cararského mramoru, zadní část je z pískovce. Retabulum je zhotoveno z měkkého dřeva. V retabulu je umístěn obraz patronky kostela. Autorem obrazu je akad. malíř František Ženíšek. Po levé straně obrazu jsou velké sochy sv. Jáchyma a sv. Jana Evangelisty, vpravo sv. Josefa a sv. Anny. Těsně kolem obrazu jsou ještě dvě a dvě menší sochy: krále Davida, proroků Jeremiáše, Ezechiela a Daniela. Svatostánek byl původně dřevěný a v r. 1926 nahrazen novým z cararského mramoru. Po obou stranách svatostánku jsou umístěny sochy adorujících andělů. V oltáři jsou uloženy ostatky sv. Bartoloměje, Fruktuosa a Longina. V předním levém výklenku je umístěn vedlejší oltář Božského Srdce Páně. Oltář je pseudogotický dubový. Na oltáři je obraz Pána Ježíše zjevujícího se sv. Markétě Alacoque. Po obou stranách obrazu jsou sochy sv. Barbory a sv. Prokopa - patronů horníků. V pravém předním výklenku je vedlejší oltář sv. Alžběty, která má podobu císařovny Alžběty. U bočních vchodů jsou umístěny ještě dva vedlejší oltáře: vpravo sv. Barbory s postranními sochami sv. Jana Vianneye a sv. Judy Tadeáše, vlevo oltář sv. Terezie od Dítěte Ježíše se sochami sv. Alžběty a Sv. Terezie větší. Kromě kostela postavil Camillo Sitte ještě na náměstí neobarokní budovu radnice, která dnes slouží jako archiv města Ostravy. Vysílání: 14.9., 13.45 hod., ČT2; Opakování: 15.9., ČT2.

Leonardo da Vinci: Génius renesance
Leonardo da Vinci (1452–1519) byl nejen význačný malíř a grafik renesance, ale také architekt, znalec lidské anatomie, sochař, matematik, mechanik, hudebník, básník a dokonce i vojenský stratég. Narodil se poblíž toskánské vesničky Vinci jako nemanželský syn místního notáře a venkovské děvečky. Madona ve skalách, Podobizna dámy s hranostajem, Poslední večeře a samozřejmě Mona Lisa Gioconda - kdyby Leonardo vytvořil "pouze" tyto nádherné obrazy, získal by jedno z největších jmen - nejen v italské renesanci, ale v celé historii světového umění. Ale Leonardo byl prvním z umělců, kteří zkoumali proporce lidského těla a mechaniku jeho pohybů, filosofoval o přírodě, studoval pohyb hvězd, intuicí odhalil mnoho meteorologických a geomorfologických jevů, objevil působení Měsíce na mořský příliv a odliv, sestavil objevné teorie o vzniku kontinentů a povaze zkamenělin. Byl také nadaným loutnistou, sochařem, stavitelem, vědcem, vynálezcem a básníkem. Vysílání: 14.9., 15.55 hod., ČT2; Opakování: 18.9., ČT2., 21.9., ČT2.

Na cestě
Akademický malíř a restaurátor Václav Špale se kromě malování a restaurátorské práce v posledních letech věnuje zvláštnímu koníčku, restauruje po Čechách nevyužívané synagogy. Pokouší se těmto stavbám vdechnout nový život alespoň tím, že z nich dělá prostor pro nové využití ve formě koncertních sálů nebo galerií. Zároveň tím připomíná i jejich minulou existenci, kdy ještě patřily konkrétním židovským obcím a jejich věřícím, kteří se do nich ze známých důvodů už nikdy nemohli vrátit. Vysílání: 15.9., 17.20 hod., ČT2; Opakování: 16.9., ČT2.

Jiří Anderle - Dialogy
Jiří Anderle se velmi brzy po absolvování Akademie výtvarných umění propracoval mezi naše nejpřednější výtvarníky, známé po celém světě. Jeho malířská a grafická díla jsou dnes zastoupena v expozicích nejprestižnějších světových galerií. Dokumentární film nám umožní nahlédnout do Anderleho tvůrčí dílny i jeho vnitřního světa a seznámit se s jeho názory na umění a život vůbec. Vysílání: 15.9., 21.40 hod., ČT2; Opakování: 18.9., ČT2.

proStory - Baráky jsou vážná věc
Autorka projektu Lucie Králová s odbornými poradci (Osamu Okamurou, Rostislavem Koryčánkem, Adamem Gebrianem) vybrala z let 1993–2011 výjimečné stavby, často oceňované u nás i v zahraničí, z nichž mnohé dosud vyvolávají kontroverzní reakce. Před kamerou i za kamerou se přitom sešly výrazné autorské osobnosti z řad architektů a předních českých dokumentaristů. Tentokrát se režisér Radim Procházka spolu s respektovanou architektkou Alenou Šrámkovou představují filmem mimo jiné o tom, jak má vypadat škola pro architekty. Vysílání: 17.9., 22.10 hod., ČT2; Opakování: 22.9., ČT2.

Toulky za uměním
Po českých a moravských galeriích s Eliškou Fučíkovou
Návštěva Zlína není věnována jen jeho Krajské galerii, ale i ojedinělé architektuře města. Hostem pořadu je světová architektka a zlínská rodačka, paní Eva Jiřičná, která projektovala novou budovu Zlínské filharmonie a Univerzitní knihovny. Vysílání: 18.9., 09.15 hod., ČT2; Opakování: 21.9., ČT2., 23.9., ČT2.

12.9.2011 17:09:35 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 40 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Životy slavných - Hilma

Hilma

Hilma
Její umění neuznávalo hranice viditelného světa ani společenských konvencí. Švédské životopisné drama ...celý článek


Film Cesta patřící do zlatého fondu světové kinematografie

Cesta

Cesta
Dívka a dva chlapci putují nehostinnou australskou divočinou k vlastní dospělosti. Britsko-australský ...celý článek


Paul Newman jako kulečníkový mistr bez zábran

Paul Newman (Hazardní hráč)

Hazardní hráč
Vyhrát dokáže jen ten, kdo si dovede poručit. Paul Newman v oceňovaném americkém filmu jako k ...celý článek


Filmové tipy 41. týden

Panenská královna

Panenská královna
Získat královninu přízeň vyžaduje strategii. Zlatý věk Alžběty I. a rytíře dobrodruha sir ...celý článek


Filmové tipy 40. týden

Marcello Mastroianni (Buď zdráv, umělče!)

Řidič slečny Daisy
Když se potkali poprvé, zdálo se, že je nemůže nic sblížit. Americký film oceněný čtyřmi ...celý článek


Velikáni filmu... Frank Sinatra

Tony Rome

Tony Rome
Proč si špinit ruce, když to za pár dolarů může vyřídit Tony Rome! Frank Sinatra jako soukromý de ...celý článek


Velikáni filmu... Oliver Stone

Četa

Četa
První obětí války je nevinnost. Peklo vietnamské války v americkém filmu, oceněném čtyřmi Oscary (1986 ...celý článek


Žižka – hrdlořez i boží bojovník

Žižka – hrdlořez i boží bojovník

Žižka – hrdlořez i boží bojovník
Zůstaly po něm hromady mrtvol, vypálené kláštery a dobytá města. Ale ...celý článek


Výtvarné tipy 40. týden

Šumné stopy - Švýcarsko

Záhady starého Egypta (5/10) - Brána do podsvětí
Putování Egyptem za jeho úchvatnými památkami, které dodne ...celý článek


Výtvarné tipy 41. týden

Deset století architektury: Pardubice, Pernštejnové – staveb

Deset století architektury: Olomoucké kašny
Pozoruhodný soubor barokních fontán na olomouckých náměstích pů ...celý článek


Vidět filmem

Vidět filmem

Vidět filmem (1/6) - Mistři kamery éry němé
Objevný příběh Jana Kříženeckého a jeho následovníků, kteří na ...celý článek


Literární tipy 41. týden

Muži v offsidu

Muži v offsidu
Těžký život fotbalových fanoušků ve stále svěží komedii podle románu Karla Poláčka (1931). H ...celý článek


Seriál z prostředí pařížské šlechty

Nebezpečné známosti

Nebezpečné známosti (1/8) - Láska nebo válka
Hrátky s city, slabostmi a tajemstvími mocných se mohou vymstí ...celý článek


Fenoménem současnosti I Am Influencer a umělá inteligence

I Am Influencer

I Am Influencer
Jsou fenoménem současnosti. V čem spočívá jejich vliv a jaké prostředky k tomu volí? Český ...celý článek



Časopis 40 - sekce

DIVADLO

NdB uvede v nové sezoně 18 premiér

Mário Radačovský, Martin Glaser, Jiří Heřman (TK NdB)

V Národním divadle Brno uvedou v nové sezoně 18 premiér, diváci se můžou těšit na inscenaci Vlastenci o cestě celý článek

další články...

HUDBA

Vladimír Mišík nové řadové album

Přebal alba

Vladimír Mišík se v říjnu letošního roku vrací s novým albem Vteřiny, měsíce a roky. Album je třetí Mišíkovou celý článek

další články...