zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Bůh ochraňuj Williama Shakespeara !

Hladový lev teď do tmy řve
a vlk zas vje na měsíc.
Oráč chrápe však se dřel,
nevzbudí ho ze sna nic. …

„Pozóóór!“ „Z cesty!“ „Nepleťte se.“ „Dovolíte?“ Trojice podivných údržbářů se prodírá předsálím Klicperova divadla. Že by v Hradci stále probíhaly úpravy místního kulturního svatostánku?

Ale kdeže. To si sem jen mladý režisér Jakub Krofta ze sousedního „Draku“ odskočil, aby svojí renovací, jedné z nejkouzelnějších a nejkrásnějších komedií velkého alžbětinského mistra, do místních cyklů „Bůh ochraňuj Williama Shakespeara !“ a „Velká tavba“ přispěl.

Napadlo ho ve snu za jedné svatojánské noci, kterak zrekonstruovat přes 400 let starý, leč hojně využívaný, pohádkový příběh. Jak si usmyslel, tak udělal. Za základní kámen mu posloužil překlad Aloise Bejblíka „vyčištěný“ a upravený Milanem Klímou. Coby výtvarný designer se zde opět projevil Marek Zákostelecký, který všechny přítomné do pestrobarevných umělých svetříků 70. let oděl. A pak to začalo.
Nejprve vykáceli kouzelný athénský les, divadelní to obraz svátečního prostoru a času jehož podstatou je pro Shakespeara charakteristický „svět naruby“, aby na jeho místě mohlo býti zbudováno panelákové sídliště. Víly, elfové, skřítci a lesní duchové se tak rázem stali bezdomovci bezradně bloudícími umělým prostorem. Do bytových jednotek se poté nastěhovaly láskou zkoušené milenecké páry. Pro jejich obveselení přichází, tentokráte pouze trojice řemeslníků, která se snaží nastavit zrcadlo v němž by v parodické podobě přehráli drama milenců. A na závěr všudypřítomný Puk. Ani on nebyl ušetřen pokroku. Z jeho znaku vymizelo koště a nahradil jej rychlejší a důkladnější vysavač. Všechny postavy z jeviště stejně jako diváci z divadla jsou tak „uklizeni“ již po jedné hodině.
Celý tým se ze všech sil snaží vytvořit něco nového, zajímavého. Snaha je věc krásná, bohužel sama o sobě často nestačí. I stalo se, že na místě původního Shakespearova paláce stanula ne architektonicky nezajímavá novostavba, jíž chybí jediné-duch původního majitele.
A tak byl tento poetický příběh „inovován“ v jakousi komiksovou estrádu za níž by se nemusela stydět žádná z komerčních televizí.
Inu, byla to vskutku „Velká tavba“ velkého mistra Shakespeara-Bůh ho ochraňuj!

22.2.2003 Jaroslav Pokorný | rubrika - Recenze

Časopis 27 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Recenze

Král Lear - Shakespearova tragédie v mystických prostorách

Tomáš Karger - Král Lear (Foto: Bettula Huclová)

Soubor spolku Kašpar - Divadlo v Celetné začal od počátku roku 2024 připravovat šestého Shakespeara. Tentokrát ...celý článek


S čerty nejsou žerty: spravedlnost pro všechny

L. Špinar (HP),P. Janečková a J. Hába (S čerty nejsou žerty)

Východočeské divadlo Pardubice pravidelně hostuje v areálu hradu Kuňka na Kunětické hoře. Hrad samotný se tak ...celý článek


FORMAN - příběh legendárního režiséra na divadelní scéně

Marek Adamczyk (Forman)

Museum Kampa se tradičně proměnilo v letní scénu, kde se od roku 2019 konají divadelní představení věnované os ...celý článek



Časopis 27 - sekce

HUDBA

Queenie letní narozeninové turné

Michael Kluch – Queenie  (Foto: Ilona Gerasymová)

Po úspěšných narozeninových koncertech, které v dubnu naplnily pražské O2 universum, se tato oblíbená kapela j celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Literární tipy 28. týden

Voynichův rukopis

České tajemno (2/6) - Voynichův rukopis
Ukrývá středověký text poselství z dálného východu? Dávné záhady, n celý článek

další články...