zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Cenu VIZE 97 převzala poprvé slovenská laureátka

Iva Mojžišová při předávání ceny

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Cenu Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 letos převezme významná slovenská teoretička umění a filosofka Iva Mojžišová. Stane se tak druhou ženou, která tuto cenu získá a zároveň první laureátkou slovenské národnosti.

Také letos byl 5. říjen datum předání Ceny VIZE 97. V Pražské křižovatce ji z rukou Dagmar a Václava Havlových převzala Iva Mojžišová – jedna z nejvýznamnějších slovenských historiček umění. Mezi její zásadní literární díla patří kritické texty, které shrnula ve svých dvou nejznámějších knihách Giacomettiho oko (1994) a Giacomettiho smiech (2009). Nedávno vyšly její texty v knize editorek Mileny Bartlové a Martiny Pachmanové Artemis a Dr. Faust. Ženy v českých a slovenských dějinách umění (2008).

Iva Mojžišová (1939) pochází z Bratislavy - z rodiny slovenského lékaře a česko-ruské historičky lékařství. V rodném městě, z nějž se nikdy na delší dobu nevzdálila, vystudovala dějiny umění a historii na Komenského univerzitě. Studium dokončila roku 1961, právě tehdy, kdy doc. PhDr. Alžbětu Güntherovou, vedoucí katedry, z ideologických důvodů propustili z univerzity.
Touha mladé absolventky učit nebo pokračovat v univerzitní dráze se nesplnila z trochu podobných důvodů. Odmítla se zúčastnit promoce bez akademické hodnosti; netušila, že tato tvrdohlavost jí vydrží do sedmdesáti let, kdy se rozhodla doktorát přece jen získat.
První vážnější setkání Mojžišové s uměním vedlo přes scénografii, tanec (Bauhaus), euroamerickou a československou modernu a avantgardu (Škola uměleckých řemesel v Bratislavě). Později pracovala ve Slovenské akademii věd. Když se v důsledku sovětské okupace situace změnila, našla východisko v práci na heslech pro akademickou encyklopedii a výzkumu nově objevených návrhů starých divadelních dekorací v Dolním Kubíně.
S příchodem demokracie se pokusila vrátit k opuštěným tématům, dále psala články, eseje, knížky a připravovala výstavy. Ani dlouholetá těžká nemoc ji nepřinutila vzdát se své práce a ustavičně dokazovat, že „změny a tlaky světa je možné zvládnout beze změny postoje a víry v hodnoty“.
Byla odměněna řadou cen, k těm nejvýznamnějším patří hodnost Doctor honoris causa (2009), udělená Vysokou školou výtvarných umění v Bratislavě, Cena Dominika Tatarky (2011) a Cena Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 (2011).

10.10.2011 17:10:33 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 40 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lípa Musica 2024

Články v rubrice - Zprávy

Naivní divadlo uvede inscenaci věnovánou závodu Jizerská 50

Do stopy! (Naivní divadlo)

V Naivním divadle Liberec v těchto dnech vrcholí zkoušení nové inscenace, jejíž premiéra se uskuteční v pátek ...celý článek


NdB uvede v nové sezoně 18 premiér

Mário Radačovský, Martin Glaser, Jiří Heřman (TK NdB)

V Národním divadle Brno uvedou v nové sezoně 18 premiér, diváci se můžou těšit na inscenaci Vlastenci o cestě ...celý článek


Slovácké divadlo spouští nový projekt Plusko

Hlediště Slováckého divadla

Slovácké divadlo vstupuje do své 79. sezony novým projektem s názvem Plusko. Vznikne tak platforma pro progra ...celý článek



Časopis 40 - sekce

HUDBA

Fenomén Dracula dorazil do Plzně

Jozef Hruškoci, Natálie Dvořáková (Dracula)

Divadlo J. K. Tyla jako první české mimopražské divadlo uvádí legendární muzikál autorů Karla Svobody, Zdeňka celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Fenoménem současnosti I Am Influencer a umělá inteligence

I Am Influencer

I Am Influencer
Jsou fenoménem současnosti. V čem spočívá jejich vliv a jaké prostředky k tomu volí? Český celý článek

další články...