zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Sudety 2011

Plakát k výstavě Města, Obce, osady a lidé severního Polabí

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Třetí ročník nízkonákladového festivalu, který vzniká za spolupráce tří subjektů - Činoherního studia, Ústecké kulturní platformy a Lesa divokých sviní se bude opět zabývat reflexí nedávné středoevropské minulosti skrze příběhy lidí, kteří se ocitli v soukolí dějin. Tentokrát však nebude cele podřízen tématu českoněmeckých vztahů a pokusí se o jejich reflexi v širších souvislostech, jež vyplývaly z poválečného uspořádání regionu i země.

Vlajkovou lodí letošního ročníku se tak stává monodrama BYLY JSME TAM TAKY věnované životním osudům politické vězenkyně Dagmar Šimkové. Tato dcera z dobré rodiny, zatčená kvůli své touze po svobodě ve třiadvaceti letech, prožila patnáct let svého života v hrůzných podmínkách komunistických věznic a lágrů. Po propuštění se jí podařilo emigrovat do Austrálie, kde vystudovala dvě vysoké školy, působila jako terapeutka ve věznicích a podílela se na činnosti nevládních lidskoprávních organizací. Inscenace pojatá jako minimalistické monodrama nabídne silný příběh o síle lidské důstojnosti, kterou si lze uchovat i v nelidských podmínkách.
Inscenované čtení ČINŽÁK – PŘED SOVĚTY DO ÚSTÍ inspirované knihou Sudetské osudy občanského sdružení Antikomplex a vlastním terénním výzkumem představí příběhy sousedů z jednoho ústeckého domu – reemigrantů z ukrajinské Volyně a vnučky prvorepublikového starosty Užhorodu, v jejichž vyprávění se odráží mohutné stěhování národů v poválečných Sudetech i na různorodé kořeny nově příchozího obyvatelstva, které zde za padesát let zdomácnělo.

Součástí festivalu budou také dvě výstavy – jedna v Informačním středisku města Ústí nad Labem (pokračování výstavy Města, Obce, osady a lidé severního Polabí), druhá v Činoherním studiu (výstava věnovaná inscenaci Byly jsme tam taky).

Program doplní veřejné přednášky, diskuse a projekce filmů. Zvláště upozorňujeme na retrospektivu legendárního uměleckého uskupení Vyžvejklá bambule.
Dále se pod názvem TOTALITNÍ DESIGN představí několik krátkých dokumentárních a animovaných filmů Pavla Lukáše, které se hravou formou zabývají reflexí mechanismů fungování totalitní moci a propagandy.

7.11.2011 11:11:02 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 27 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Festivaly

Do Chrudimi na dobré loutkové divadlo

Červený balónek, Naivní divadlo Liberec

Loutková představení pro dětské i dospělé diváky, semináře, dílny pro veřejnost, příměstský loutkářský tábor, ...celý článek


Martin Hilský: Shakespeare a jeho hra slov

Martin Hilský (Zdroj: AGENTURA SCHOK)

Středeční večer (26. června 2024) patřilo Nejvyšší purkrabství Pražského Hradu opět Williamu Shakespearovi. Pr ...celý článek


Odstartovalo léto plné lásky, smíchu i tragédií

Anna Fialová a Filip Březina (Marná lásky snaha)

Letní shakespearovské slavnosti, nejstarší divadelní přehlídka pod širým nebem, začaly ve středu večer premiér ...celý článek


Pražský festival pouličního divadla za dveřmi

VOSA Theatre - První krok (Foto: Anna Šolcová)

16. ročník pražského festivalu pouličního divadla Za dveřmi se koná 10. – 16. července 2024 v Holešovick ...celý článek



Časopis 27 - sekce

OPERA/ TANEC

Káťa Kabanová pod taktovkou Jakuba Hrůši

Corinne Wintersová (Káťa Kabanová)

L. Janáček: Káťa Kabanová
U příležitosti 170. výročí narození moravského hudebního génia uvádíme tragickou celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Výpravný cyklus 100 dní ve Versailles

Versailles

100 dní ve Versailles (1/6)
Výpravný šestidílný cyklus o veškerém dění v zákulisí jedné ze stěžejních franc celý článek

další články...