zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudba v Čechách

Ilustrace

  

  • DVOŘÁKOVA NELAHOZEVES, padesátý ročník vzpomínky na skladatele v jeho rodišti, nabídla (9. 9.) matiné ke 160. výročí narození dvořákovský program mezzosopranistky Virginie Walterové a klavíristy Tomáše Víška.
  • BEDŘICH JANÁČEK, jedenaosmdesátiletý švédský koncertní varhaník českého původu, jeden z nejstarších žijících absolventů pražské konzervatoře, hrál v ČR. Na přelomu srpna a září tento žák Bedřicha Antonína Wiedermanna vystoupil na sedmi koncertech v Čechách a na Moravě. * Turné Janáček zahájil (28. 8.) večerním koncertem v chrámu sv. Ludmily na pražských Vinohradech. Zároveň se tam k ocenění jeho celoživotního díla sešli přední varhaníci na malé slavnosti, při které bylo Janáčkovi předáno čestné členství v České varhanní společnosti. * V chrámu Panny Marie a sv. Jiljí v Třeboni zahrál pak Janáček (30. 8.) na závěr tamního festivalu. Poté vystoupil (1. 9.) v Zábřehu na Moravě, o den později v Uničově zahájil v kostele Nanebevzetí Panny Marie tamní festival a večer zahrál v Šumperku. Turné po České republice ukončil opět v Praze koncertem na velké romantické varhany v Hu-sově sboru Církve československé husitské na Vinohradech. * Bedřich Janáček ve vlasti působil do roku 1948. Přestože ji svým uměním ve světě proslavil, po emigraci ji mohl navštívit znovu až v roce 1991. Navzdory vysokému věku dosud působí jako katedrální varhaník ve švédském univerzitním městě Lundu.


  • HUDEBNÍ SLAVNOSTI EMY DESTINNOVÉ zahájil (17. 8.) koncert brněnského souboru Čeští komorní sólisté na nádvoří českobudějovické radnice. Na přehlídce, kterou vedle jihočeské metropole hostí také Třeboň, vystoupili hudebníci a soubory ze šesti zemí, mj. Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, Státní filhar-monie Brno, houslista Pavel Šporcl, venezuelský operní pěvec Ines Salazar a var-haník Thomas Ball z Vel-ké Británie. Na závěrečném galakoncertu letos na rozdíl od minulých ročníků nevystoupili vítězové mezinárodní pěvecké soutěže Emy Destinnové, jejíž výsledky byly vyhlášeny v květnu. Na závěr (8. 9.) účastníci položili květiny k bus-tě Emy Destinnové.
  • FESTIVAL UPROSTŘED EVROPY, desátým rokem uspořádaný v létě na pomezí západních Čech, Bavorska a Saska, nabídl ve svém programu mj. ve žlutickém chrámu sv. Petra a Pav-la koncert varhaníka Jürgena Sonnenteila z Královské konzervatoře v Antverpách (Fres-cobaldi, Pachelbel, Bach, Quy Bovet a improvizace). Do kostela v Krajkové přijel pěvecký sbor Brussels Madrigal Singers složený z finských, irských, britských, německých a ni-zo-zem-ských zpěváků působících v Bruselu (Purcell, Verdi, Hindemith, Eben aj.). V do-sud zdevastovaném gotickém chrámu Zvěstování Panny Marie v Chebu zazněl koncert s Mozartovým Rekviem a s díly nacisty zavražděných autorů – Haasova Studie pro smyčcový orchestr (1943) a Krásova kantáta Hospodinova jest země (1931). Účinkoval Pražský komorní orchestr s di-ri-gentem Israelem Yinonem a německý sbor A capella Kammerchor z Freibergu. Festival zakončil (9. 9.) v Městské hale v Markt-red-witz koncert orchestru Virtuosi di Praga pod taktovkou Oldřicha Vlčka (Sme--tanova Vltava, Dvořákova Novosvětská a Mozartův hobojový koncert se sólistkou Janou Brožkovou).
  • ČESKÉ KLARINETOVÉ KVARTETO hrálo (11. 9.) v Šumperku v rámci cyklu komorních koncertů Hudba na radnici.
  • 31.10.2001 Redakce | rubrika - Zprávy