zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Jules a Jim v brněnské Redutě

Jules a Jim v brněnské Redutě

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

V české premiéře uvádí činohra Národního divadla v Brně na scéně Reduty inscenaci JULES A JIM Henri-Pierre Roché. Režie Anna Petrželková; překlad Stanislav Jirsa; dramatizace a dramaturgie Dora Viceníková; scéna a kostýmy Zuzana Rusínová a hudba Mario Buzzi. Hrají Jiří Kniha; Michal Dalecký a Petra Bučková. Nejbližší reprízy: 10. 3., 12. 3., 27. 3., 25. 4., 10. 5.

Jemný milostný příběh, jehož hrdiny jsou dva přátelé, kteří se zamilují do jedné ženy, napsal Henri-Pierre Roché na základě své osobní zkušenosti. Jules je ve skutečnosti berlínský židovský spisovatel Franz Hessel, Katty je Hesselova žena, spisovatelka, malířka a milovnice hudby, Jim je autor filmové předlohy Henri-Pierre Roché. Text s typicky francouzským espritem rozebírá otázku přátelství, lásky a problém, může-li žena milovat dva muže, spojené poutem přátelství.

Henri-Pierre Roché (1879-1959) byl většinu svého života obchodník s uměním a sběratel, příležitostný novinář. Spisovatelem se stal až ve svých 74 letech, přestože už v mládí si předsevzal, že napíše autobiografický román. Posmrtnou slávu mu přineslo až filmové zpracování románu Jules a Jim F. Truffautem.
Henri-Pierre Roché se narodil v rodině drobných pařížských rentiérů. Jeho otec umírá na následky meningitidy, když mu jsou dva roky. Matka, celý život věrná zesnulému manželovi, věnuje svému synovi veškerou péči a úzkostnou lásku. Představuje si pro něj diplomatickou dráhu, a proto jej doprovází na cesty po Německu a do Anglie. Po maturitě sice začne studovat a velmi mladý se chce oženit s mladou Angličankou (téma druhého románu Dvě Angličanky a kontinent), ale jeho matka je proti. Atmosféru „fin de siècle“ vystřídá nové století a Roché se ponoří do rozkoší uměleckého prostředí Paříže. Opouští studia, žije z nájmu rodinných nemovitostí, ale pod vlivem četby Nietzscheho, studia moderní psychologie se rozhoduje pro „experimentální polygamii“, tedy chce vést psychologickou analýzu in vivo. Pod záminkou společenské užitečnosti studia mužské a ženské touhy se s přáteli věnuje téměř laboratornímu donjuanismu. Jistá citová manipulace ve vztazích, stejně jako deníkové zachycování prožitého zůstanou konstantami jeho života. Tento životní styl ho přirozeně přivádí do prostředí pařížské umělecké bohémy – mezi jeho přátele patří básníci (Guillaume Apollinaire, Max Jacob, Blaise Cendrars) hudebník Erik Satie, zajímá se o začínající malíře (Celník Rousseau, Brancusi, Braque, Derain).
V roce 1906 se na Bal des Quat’z’Arts spřátelí s německým spisovatelem Franzem Hesselem, který ho seznámí s Freudovým spisem Výklad snů. Kolem roku 1908 je život dvou nerozlučných přátel, Pierra Rochého a Franze Hessela, vírem cest, nocí v nevěstincích, výměny milenek… V roce 1912 představí Hessel Rochému svou budoucí ženu, berlínskou intelektuálku Helen Grűndovou, která se stane jeho životní posedlostí.
Rochému je 33 let, nechává se vydržovat z rodinného majetku a je hvězdou umělecké skupiny kolem Picassa, kam patří Derain, Jacob, Apolllinaire, Marie Laurencin a mnozí další. Žije mezi matčiným bytem a několika milenkami.
Během první světové války pracuje jako tajemník pařížského generálního štábu, pobývá v Americe. V New Yorku rozšíří svůj okruh uměleckých přátel zejména o Marcela Duchampa, již tehdy považovaného za skandály ověnčeného génia, jehož blízkým přítelem a agentem se stane.
Od roku 1919, v poválečném kvasu „bláznivých let“, se stane prostředníkem mezi umělci a bohatými mecenáši – americkému advokátovi Johnu Quinnovi pomáhá vybudovat sbírku děl Picassa, Matisse a Brancusiho. V roce 1920 odjíždí na delší pobyt do Německa k manželům Hesselovým. Prožije tady bouřlivou milostnou a erotickou zkušenost s Helen. Následují roky cest mezi Paříží, Berlínem, střídají se žárlivost, velmi svobodné erotické zkušenosti, deprese, rozchody, potraty, intenzívní četba Freuda. Helen se rozvede, žije s Rochém v Paříži, pak se znovu provdá za Franze Hessela.
Projekt polygamního života uskutečňuje Roché mezi domácností své matky, domácností Helen a jejích dvou synů a domácností Germaine, milenky, ke které se vracel od jejich seznámení v roce 1903 a s níž se nakonec oženil. Když umírá Rochého matka, objevuje se v jeho životě Denise, která mu dá v roce 1931 vytouženého syna. Všechny tři ženy ji považovaly za svou „tchýni“ a každá z nich má vyhrazeny dva dny v týdnu života Pierra Rochého. Neudržitelná situace končí v roce 1938 rozchodem s Helen (dojde k finanční dohodě s právníky, která má zajistit studia Stéphana Hessela, později francouzského filozofa, diplomata a spisovatele, autora esejů Rozhořčete se a Angažujte se), rozchodem s Germaine, která s ním nepromluví do své smrti. Jak říká François Truffaut ve filmu Muž, který miloval ženy: „Ze všech žen, které prošly jeho životem, zůstalo něco nedocenitelného, obdélníkový předmět o 300 stranách. Říká se tomu kniha…“
Už ve 20. letech začal Roché psát „čtyřručně“ s Helen deníky, které se stanou základem románu Jules a Jim. Z prvního náčrtu jejich příběhu s Franzem a Helen nazvaného Přátelství se během několika týdnů v srpnu 1943 stane román Jules a Jim. Rukopis je dokončen v roce 1946 a publikován o sedm let později. V roce 1953 začne Roché psát svůj druhý román, Dvě Angličanky a kontinent, který dokončí v roce 1956. V létě téhož roku pozve Roché do Meudonu Françoise Truffauta, který ještě nevstoupil na dráhu filmaře. Podnětem byla jedna Truffautova filmová kritika, v níž s velkým porozuměním a nadšením píše o románu Jules a Jim do té doby nepovšimnutého. Dohodnou se na psaní scénáře, ale nemoc Rochému zabrání v práci pokračovat. Po Rochého smrti získá F. Truffaut souhlas vdovy seznámit se s nevydaným Rochého dílem a na základě tří autobiografických textů natočí tři filmy, které se stanou základem jeho poetiky, potažmo poetiky nové vlny. „Vír Rochého života“ bylo dílo stejně prožité jako napsané a odpovídalo přesně Truffautově touze po filmu o životě, který by nahradil film konstruovaný podle pravidla tří jednot kolem nějakého dramatu. Ze všech tří mistrovských filmových přepisů (Jules a Jim vznikne v roce 1962, Dvě Angličanky a kontinent v roce 1971 a Muž, který miloval ženy v roce 1976) se právě Jules a Jim nejvíce zasloužili o posmrtnou slávu Pierra Rochého. Po úspěchu filmu se kniha stala bestsellerem a byla přeložena do mnoha jazyků.

12.3.2012 20:03:04 Redakce | rubrika - Zveme ...

Časopis 40 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Zveme ...

Činoherní klub uvádí: 2 x Karla Čapka

R.U.R (Divadelní spolek Krakonoš)

Činoherní klub uvádí: Přehlídku amatérských divadelních souborů pořádá Památník Šoa Praha ve spolupráci s Čino ...celý článek


Komička Adéla Elbel vyrazí na turné s novou show

Adéla Elbel

Oblíbená česká stand-up komička a moderátorka, Adéla Elbel, si pro své fanoušky připravila zbrusu novou show s ...celý článek


Píseň věnovaná milencům rozezní Redutu

Like Lovers Do (Paměti Medúzy)

Činohra Národního divadla Brno zahajuje novou sezónu inscenací Like Lovers Do (Paměti Medúzy), jejíž česká pre ...celý článek


Říjnové tipy z Divadla Viola

Pohádka o třech námořnících (Láryfáry)

V Divadle Viola, legendárním „nejmenším velkém divadle v Praze“ se naplno rozjela nová sezona a do ...celý článek


Moc jako vitální síla, nikoliv jako nástroj ovládání

Lush Blast

Umělecké duo Alica Minar a Dorota Michalak uvedou 11. Října 2024 ve spolupráci se Studiem ALTA další performat ...celý článek


VČD uvede českou premiéru hry Zřít do tmy [oidipus]

J. Pejchal, M. Sikorová a Š. Pospíšil -Zřít do tmy [oidipus]

První novinkou 115. divadelní sezóny pardubického stánku Thálie bude komorní psychologické drama Zřít do tmy [ ...celý článek


Mezinárodní projekt Endemité: příběhy mizení

Endemité: příběhy mizení – tvůrci

Pražské A studio Rubín nazvalo sezonu 2024/25 – Mizení. K tomuto tématu se v rámci první premiérové insc ...celý článek



Časopis 40 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Žižka – hrdlořez i boží bojovník

Žižka – hrdlořez i boží bojovník

Žižka – hrdlořez i boží bojovník
Zůstaly po něm hromady mrtvol, vypálené kláštery a dobytá města. Ale celý článek

další články...