zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Tři v tom

Tři v tom

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Městské divadlo v Brně uvádí od konce dubna inscenaci Tři v tom.
Diváci se mohou těšit na ztřeštěný příběh, v němž se Hana Holišová (Lucinda) a Hana Kováříková (Ardelie) pokusí z oné prekérní situace, do které je dostali Jiří Mach nebo Lukáš Janota (Horatio) a Vojtěch Blahuta nebo Jakub Przebinda (Ottavio) vybruslit se ctí tak, aby se na ně Zdeněk Junák (jejich otec Ubaldo) moc nezlobil. Maximálně nápomocni jim v tom budou Tereza Martinková (Colombina) a Michal Isteník (Zanni), sluhové, kteří jsou sami v situaci naprosto stejné. Milenecké dvojice se ale budou muset vypořádat s nástrahami, které jim přichystají Milan Němec (Capitano), Jakub Uličník (jeho sluha Cola), Petr Štěpán (Pandolfo) a Zdeněk Bureš (Lékař).

Chvástavý kapitán, který by svými řečmi dokázal zachránit celý svět, ovšem jen, kdyby chtěl. Lakotný Pandolfo, kterému více než na štěstí vlastního syna záleží na tom, jak ušetřit a ještě se při té příležitosti oženit s nějakou mladinkou kráskou. Trošku popletený Ubaldo, s nímž si jeho vykutálené dcerušky pěkně zahrávají. Mladí milenci, jimž láska zaslepila oči. A samozřejmě sluhové Zanni a Colombina, kteří jsou ze všech nejchytřejší a nejvykutálenější, a tak nakonec dosáhnou svého. To všechno jsou známé postavy z divadelního žánru, který je již od 16. století známý jako commedia dell´arte a od té doby se usídlil na všech divadelních prknech. Ačkoli původně toto výsostně herecké, komediální divadlo založené na improvizaci patřilo na ulici a pod širé nebe, v průběhu divadelní historie se ustálilo a vzniklo mnoho dramatických textů, které se jím nechaly inspirovat.

Tak i v roce 1978 napsal český divadelní teoretik, kritik, historik, dramaturg, dramatik a pedagog Jaroslav Vostrý svůj text Tři v tom. Komedii s prostou zápletkou, ve které jsou tři dívky přivedeny svými milými do požehnaného stavu ještě před svatbou, napsal Vostrý pro divadlo, u jehož založení v roce 1965 spolu s Ladislavem Smočkem stál, pro Činoherní klub, v době, kdy byl již režimem zakázaný a perzekuovaný. Proto byl pod textem podepsaný režisér Jiří Menzel. Inscenace se hrála bezmála deset let a máme ji dokonce na televizním záznamu, díky kterému můžeme i dnes obdivovat herectví Josefa Abrháma, Petra Čepka, Rudolfa Hrušínského ml., Jiřího Kodeta, Jiřího Zahajského, Libuše Šafránkové a dalších.

Zkušený český režisér, dramatik a herec Antonín Procházka přichází poprvé jako host do našeho divadla režírovat právě tento titul. Pro svou práci se nechal inspirovat němými filmy a groteskami, protože podle něj je commedia dell´arte jakousi prababičkou těchto novodobých komických žánrů. Proto i svou inscenaci staví především na výrazném herectví, kde je místo pro spoustu gagů, vtípků, akcí a zamotaných situací, které je třeba rozmotat. Skvěle mu v tom pomáhají nádherné, barevné a ztřeštěné kostýmy Lucie Loosové a prostorná a variabilní scéna Martina Černého, ve které mohou postavy lézt po římsách, po stromech, skákat z oken a bouchat dveřmi.

14.5.2012 22:05:37 Redakce | rubrika - Zveme ...

Časopis 27 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lípa Musica 2024

Články v rubrice - Zveme ...

Velkolepé představení Magická Fontána

Magická Fontána (Foto: Pyroterra)

Křižíkova fontána znovu ožívá živelnou show v produkci skupiny Pyroterra. Velkolepé představení pod širým nebe ...celý článek


Hrabě Drákula řádí v MDMB

Eva Reiterová a Ivo Theimer (Drákula)

Hrdinou poslední premiéry letošní sezóny Městského divadla Mladá Boleslav je nejznámější nemrtvý - samotný hra ...celý článek



Časopis 27 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Literární tipy 28. týden

Voynichův rukopis

České tajemno (2/6) - Voynichův rukopis
Ukrývá středověký text poselství z dálného východu? Dávné záhady, n celý článek

další články...