zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Volání sirén do Pardubic přiláká Ladislava Freje

Ladislav Frej - Tartuffe

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Ve středu 6. června 2012 se na Malé scéně ve dvoře uskuteční další díl cyklu zábavně-diskusních pořadů Jany Uherové s názvem Volání sirén, do kterých si hostitelka zve výjimečné osobnosti, které se nesmazatelným způsobem zapsaly do nedávné historie i současnosti nejen Východočeského divadla, ale i samotného města. Tentokrát do Pardubic sirény přivolají významného českého herce Ladislava Freje, který před téměř půlstoletím spojil na čtyři sezóny svůj herecký život s Východočeským divadlem.

Ladislav Frej pochází z Brna a herecké nadání zdědil po otci, který byl jako hostinský rozeným lidovým vypravěčem. Jako dítě hrál na housle, ochotničil a zpíval v dětském sboru Janáčkovy opery v Brně. Po ukončení Janáčkovy akademie múzických umění získal první angažmá v experimentálním divadelním studiu Večerní Brno, kde zůstal dvě sezóny, poté hrál ve Východočeském divadle v Pardubicích (1965-1969), jednu sezónu si pak odehrál ve Státním divadle v Ostravě (1969-1970). V roce 1970 pak přišel do Prahy, kde hrál v Divadle S. K. Neumanna (1970-1979), dnešním Divadle pod Palmovkou, Městských divadlech pražských (1979-1987) a nakonec v Divadle na Vinohradech (1987-1994). V letech 1994-1998 byl členem činohry Národního divadla, ale v roce 1998 se vrátil do vinohradského divadla.

Na jevišti Ladislav Frej vynikl především moderní interpretací postav klasického repertoáru. Přestože později hrál především psychologicky komplikované postavy, které ztvárňoval i ve svých začátcích ve Východočeském divadle: např. Klaus Tott v Královně Kristině (1966), Ragnar ve Staviteli Solnessovi (1967), Merkucio v Romeovi a Julii (1969), byl v Pardubicích velmi často obsazován i do komediálních a hudebních rolí, se kterými se později již tak často nepotkával – Julien a David Fanshaw v Gog a Magog (1965), Winthorp v Půlnočním vlaku (1965) či Maitland v Zahradě na křídě (1967). Dostal u nás ale také příležitost setkat se s nesmrtelnými divadelními postavami, jako byl Molièrův Don Juan (1966) nebo Tartuffe (1968).

Intenzivně spolupracoval i s rozhlasem a dabingem a také s filmem a televizí.

Manželkou Ladislava Freje byla herečka Věra Galatíková (1938-2007), s kterou se seznámil právě v Pardubicích, kde spolu dvě sezóny hráli. Poté se opět setkali v Divadle S. K. Neumanna v Praze. Herecké profesi se věnují také jejich děti Kristýna Frejová (*1971) a Ladislav Frej ml. (*1973).

„V poslední době se jméno Ladislava Freje objevilo zejména v bulvárních médiích v souvislosti se jmenováním nového uměleckého šéfa Divadla na Vinohradech, které vyvolalo mnoho otázek. I to je jedním z důvodů, proč se na osobní setkání s hereckou legendou těším. Myslím, že s panem Frejem nebudeme jenom vzpomínat na pardubické začátky, probírat tolik oblíbené „historky z natáčení“, ale budeme se bavit především o současnosti a budoucnosti divadla nejen v Praze. Přijďte s námi strávit pěkný večer, s humorem a nadhledem o věcech vážných i nevážných,“ láká na červnové Volání sirén Jana Uherová.

4.6.2012 17:06:08 Redakce | rubrika - Zveme ...

Časopis 27 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Magická Fontána

Články v rubrice - Zveme ...

Hrabě Drákula řádí v MDMB

Eva Reiterová a Ivo Theimer (Drákula)

Hrdinou poslední premiéry letošní sezóny Městského divadla Mladá Boleslav je nejznámější nemrtvý - samotný hra ...celý článek


Velkolepé představení Magická Fontána

Magická Fontána (Foto: Pyroterra)

Křižíkova fontána znovu ožívá živelnou show v produkci skupiny Pyroterra. Velkolepé představení pod širým nebe ...celý článek



Časopis 27 - sekce

HUDBA

Hudební tipy 58. týden

Tři vstupenky na 26.

Tři vstupenky na 26.
Yves Montand, hvězda francouzského šansonu a jeho cesta ke slávě. Francouzský hudební celý článek

další články...