zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Dva koncerty Karla Kryla

Karel Kryl pro studenty

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Koncert pro všechny slušný lidi
Lásko, Rakovina, Děkuji a další písně Karla Kryla z koncertu konaného 3. 12. 1989. Kamera J. Kadaňka. Režie A. Rezek. Skladatel a textař Karel Kryl (1944–1994) se narodil v Kroměříži, první školní léta prožil v Novém Jičíně, ve čtrnácti nastoupil do internátu na střední keramickou školu v Bechyni. V letech 1963–65 prošel základní vojenskou službou a poté vystupoval s olomouckou beatovou skupinou Bluesmeni. Z této spolupráce vyšla první deska s písní Nevidomá dívka v interpretaci Hany Ulrychové. Roku 1967 díky pomocné ruce Miloše Zapletala natočil své první rozhlasové nahrávky, které se staly páteří LP desky Bratříčku, zavírej vrátka. Ústřední píseň se pak stala hymnou protiinvazního odporu po srpnu 1968. O rok později odešel Karel Kryl do Německé spolkové republiky, kde v říjnu požádal o azyl. V osmdesátých letech pracoval jako redaktor rozhlasu Svobodná Evropa, do vlasti se triumfálně vrátil po sametové revoluci, aby tu stihl ještě pět let tvořit. Zasažen infarktem předčasně zemřel 3. března 1994. Nebylo mu ani padesát let. Koncert pro všechny slušný lidi se konal krátce po Krylově návratu do vlasti 3. prosince 1989 v pražské Sportovní hale.
Vysílání: 17.11., 16.55 hod., ČT2

Karel Kryl pro studenty
Koncert legendárního skladatele a písničkáře v aule Vysoké školy zemědělské v Praze (1990). Kamera J. Polák. Režie L. Váňa. Skladatel a textař Karel Kryl (1944–1994) se narodil v Kroměříži, první školní léta prožil v Novém Jičíně, ve čtrnácti nastoupil do internátu na střední keramickou školu v Bechyni. V letech 1963–1965 prošel základní vojenskou službou a poté vystupoval s olomouckou beatovou skupinou Bluesmeni. Z této spolupráce vyšla první deska s písní Nevidomá dívka v interpretaci Hany Ulrychové. Roku 1967 díky pomocné ruce Miloše Zapletala natočil své první rozhlasové nahrávky, které se staly páteří LP desky Bratříčku, zavírej vrátka. Ústřední píseň se pak stala hymnou protiinvazního odporu po srpnu 1968. O rok později odešel Karel Kryl do Německé spolkové republiky, kde v říjnu požádal o azyl. V osmdesátých letech pracoval jako redaktor rozhlasu Svobodná Evropa, do vlasti se triumfálně vrátil po sametové revoluci, aby tu stihl ještě pět let tvořit. Zasažen infarktem předčasně zemřel 3. března 1994. Nebylo mu ani padesát let.
V pořadu Karel Kryl pro studenty jde o písničkářovu třetí návštěvu svobodné Československé republiky, kdy legendární písničkář a skladatel hovořil o své návštěvě Slovenska, kde se setkal s lidmi v malých podhorských obcích a v Tatrách. Varoval před úskalími svobodné žurnalistiky, která by měla přinášet zprávy ověřené a nikoli sledovat pouze senzace a vyhovovat vkusu bulvárního tisku.
Vysílání: 17.11., 22.00 hod., ČT art
Opakování: 19.11., ČT art

7.11.2016 11:11:26 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 28 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lípa Musica 2024

Články v rubrice - Z éteru

Karel Gott – 85 let

Karel Gott

Karel Gott ve Slaném
Při příležitosti brzkého 85. výročí Karla Gotta zazní v hudebně zábavném pořadu jeho s ...celý článek


Miki Ryvola portrét

Miki Ryvola

Miki Ryvola
Portrét populárního trampského písničkáře, zpěváka a kytaristy z dokumentárního cyklu Uprostřed ...celý článek


Hudební tipy 58. týden

Tři vstupenky na 26.

Tři vstupenky na 26.
Yves Montand, hvězda francouzského šansonu a jeho cesta ke slávě. Francouzský hudební ...celý článek


Hudební tipy 29. týden

Beatles, indické dobrodružství

Televizní písničky a songy Karla Gotta
Připomeňme si ikonického interpreta nejslavnějšími hity v čase jeho ...celý článek



Časopis 28 - sekce

OPERA/ TANEC

Adam Plachetka vystupuje v milánské La Scale

Adam Plachetka

České barvy na prestižní operní scéně hájí ve třech vyprodaných večerech po boku renomovaných kolegů. Adam Pla celý článek

další články...