zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudba géniů - Rusalka

Rusalka

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Rusalka
Pohádková opera Antonína Dvořáka o třech dějstvích na libreto J. Kvapila (1962). Hrají a zpívají: J. Andrsová/M. Šubrtová, V. Ráž/Z. Švehla, J. Hlinomaz/O. Malachovský, J. Šejbalová/V. Soukupová, J. Beyvl/ A. Votava, I. Mixová a další. Kamera J. Stallich. Scénář a režie V. Kašlík. Jako svou devátou, předposlední operu naplánoval Antonín Dvořák Rusalku a jako libretistu zvolil mladého literáta a režiséra Jaroslava Kvapila. První pracovní schůzku jim zprostředkoval tehdejší ředitel Národního divadla F. A. Šubert. Vytvořili společně hudební drama, kde se vodní víla zamiluje do pozemského prince. Marně ji otec Vodník varuje. Její upřímný cit se setkává s lidskou proradností. Inspiraci získal Kvapil při svém pobytu v Dánsku a jako předlohu zvolil Andersenovu pohádku o Malé mořské víle, kterou ostatně stále můžeme vidět v kodaňském přístavu. Kvapilův text však čerpá i z dalších literárně dramatických zdrojů, např. z dramatu Gerharda Hauptmanna Potopený zvon a z fantaskního světa Erbenových balad.

Světová premiéra Dvořákovy a Kvapilovy Rusalky se uskutečnila 31. března 1901 v pražském Národním divadle pod taktovkou Karla Kovařovice, s R. Maturovou v titulní roli. Rusalku dále proslavily L. Červinková, M. Šubrtová (její hlas bude znít v televizním vysílání), G. Beňačková, která ji jako první ztvárnila v newyorské Metropolitní opeře. Film z roku 1962 v režii Václava Kašlíka se natáčel v Průhonickém zámku a v obraze vidíme řadu známých herců, jako byli V. Ráž, J. Šejbalová, J. Hlinomaz a J. Beyvl. Dějový motiv nešťastné lásky, tragického spojení víly a člověka, které nás tak silně oslovuje ve Dvořákově opeře Rusalka, není v dějinách umění zdaleka ojedinělý. Objevuje se už ve středověkých pověstech. Velké oblibě se tyto příběhy těšily v romantismu zásluhou literárního zpracování F. de la Motte Fouquého, který svou vlastní pohádku převedl do operního libreta. Na ně zkomponoval E. T. A. Hoffmann operu Undine, která měla premiéru 1816 v Berlíně. Jeho příkladu následoval o dvacet let později A. Lortzing. Podle Puškinovy předlohy vytvořil svou Rusalku A. Dargomyžský. Vodní víla vystupuje též v české opeře Svatojanské proudy J. R. Rozkošného, jejíž premiéru dirigoval v roce 1871 Bedřich Smetana.
Vysílání: 14.4., 21.15 hod., ČT art, České návraty... Hudba géniů

3.4.2017 11:04:01 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 40 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Prodaná nevěsta ze Štýrského Hradce

Prodaná nevěsta ze Štýrského Hradce

Prodaná nevěsta ze Štýrského Hradce
Komická opera Bedřicha Smetany zpívaná v němčině. V inscenaci Opery v r ...celý článek


StarDance XIII ...když hvězdy tančí

Lucie Vondráčková (StarDance XIII ...když hvězdy tančí)

StarDance XIII ...když hvězdy tančí
Oblíbená soutěž plná elegance, radosti z tance a zábavy otevírá svoji t ...celý článek


Prodaná nevěsta z Met

Z přebalu  DVD Prodaná nevěsta

B. Smetana: Prodaná nevěsta z Met
Komická opera o třech dějstvích v anglickém překladu Tonyho Harrisona (19 ...celý článek


Sir Simon Rattle diriguje české a terezínské autory

Sir Simon Rattle

Sir Simon Rattle diriguje české a terezínské autory
Mezzosopranistka Magdalena Kožená zpívá Večerní písně A ...celý článek



Časopis 40 - sekce

DIVADLO

Účet: Kdo se jak (ne)vyrovná?

Adam Vacula a Jiří Hána (Účet)

Divadlo Bez zábradlí přináší od 19. září 2024 českou premiéru inscenace ÚČET od francouzského dramatika Clémen celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Filmové tipy 40. týden

Marcello Mastroianni (Buď zdráv, umělče!)

Řidič slečny Daisy
Když se potkali poprvé, zdálo se, že je nemůže nic sblížit. Americký film oceněný čtyřmi celý článek

další články...