zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Jakub a jeho pán v Disku

Ze zkoušky inscenace Jakub a jeho pán

autor: archiv divadla   

Divadlo DISK uvede hru Milana Kundery Jakub a jeho pán v premiéře 4. prosince 2004 v 19.30 hodin. Hrají studenti IV. ročníku KČD DAMU. Hra Jakub a jeho pán byla vydána v roce 1975. Známou se stala především inscenace Činoherního studia v Ústí nad Labem z téhož roku (režie Ivan Rajmont, jako autor skutečně podepsán Evald Schorm, v hlavních rolích Karel Heřmánek a Jiří Bartoška). Kunderova dramatická variace byla uvedena v řadě evropských zemí i ve Spojených státech.
Inscenaci nastudoval režisér Zdeněk Bartoš. Jedná se o jeho absolventskou inscenaci.

  • Proč jsi zvolil právě tento titul?
    Od prvního čtení mě bavilo, že je to divadlo, které každou chvíli vypadává z vyprávěného – tedy hraného – příběhu. Je tam jeden zcizovací efekt za druhým, dovoluje to nadsázku, ironii, divadlo na divadle, hru s tím příběhem. A taky je to o lásce, nebo spíš erotických fantaziích a jejich nenaplnění, o svobodě myšlení, o přátelství, což jsou hodnoty, jejichž projevy se v průběhu času mění, ale podstata zůstává stejná. Takže myslím, že parta mladých lidí, kteří spolu čtyři roky žijí v jednom ročníku, k tomu má dost co říct. Navíc mám rád Francii a francouzskou kulturu, původně jsem francouzštinu vystudoval. Tahle hra má tamní šmrnc a přitom ji napsal český autor. A ne ledajaký.
  • Jak se ti daří vyrovnat se s „osmnáctým stoletím“?
    Celkem snadno, z té hry vane víc duch šedesátých let s jejich svobodomyslností, idealismem, rozvolněností, včetně sexuální, i s tím neslavným rozčarováním a vystřízlivěním na konci. Takové bylo vlastně i libertinské osmnácté století s tím finálním výbuchem revoluce. Vizuálně hledáme spíš jen „rokokové“ siluety s použitím současných materiálů a střihů. Takže třírohé klobouky, kordy a vějíře chybět nebudou, ale nepůjde o žádnou „dobovku“, spíš o variaci na osmnácté století z perspektivy začátku století jednadvacátého.
  • Použil jsi slovo „variace“ - jak ses vypořádal s tím, co Milan Kundera nazývá „variací“? Lze mluvit o nějakém žánru?
    Právě že těch žánrů je tam víc – chvíli je to „pohodářské“ road movie, chvíli sentimentální drama, pak zase skoro dryáčnická fraška, místy to zavání westernem nebo jiným vysloveně akčním žánrem (souboje, scéna na šibenici), je to groteska i tragédie. To mě na tom hodně baví. Žánrové variace se snažíme podpořit i ve scénické hudbě, kterou pro nás exkluzivně skládá studentka HAMU Markéta Mazourová.
  • Je text, který tolik odkazuje k vyprávění, vhodný pro divadlo?
    Jistě, protože je to vyprávění dynamické, a hlavně demonstrované, hrané. Hra nemá vlastně daleko od brechtovského epického divadla, i když dramatický prvek samozřejmě neschází – jednak i uvnitř těchto „vyprávěných příběhů“ se postavy rozhodují a prožívají různé vnitřní konflikty, jednak už tím, co a jak vyprávějí, na sebe spoustu věcí prozrazují. Vyprávění si často vynucuje své pokračování, postavy svévolně manipulují svým autorem. Pro mě další zábavná věc, tenhle „pirandellovský“ efekt je mi blízký.
  • Jak byste charakterizoval dvě hlavní postavy?
    Jakub má v sobě jistě švejkovskou žvanivost a Sanchovu pragmatičnost a selský rozum, Pán zase nezáludnost a naivitu dona Quijota i rádoby donjuanovské holedbání a fanfarónství. Pro mě jsou to hlavně dva přátelé, kámoši, kteří se pohádají a pošlou „do chlíva ke kozám“ (i jinam), ale v kritickou chvíli jeden druhého podrží. To se nepoštěstí každému.
  • 30.11.2004 14:11:02 JoMe | rubrika - Zveme ...

    Časopis 27 - rubriky

    Archiv čísel

    reklama

    Asociace profesionálních divadel České republiky

    Články v rubrice - Zveme ...

    Velkolepé představení Magická Fontána

    Magická Fontána (Foto: Pyroterra)

    Křižíkova fontána znovu ožívá živelnou show v produkci skupiny Pyroterra. Velkolepé představení pod širým nebe ...celý článek


    Hrabě Drákula řádí v MDMB

    Eva Reiterová a Ivo Theimer (Drákula)

    Hrdinou poslední premiéry letošní sezóny Městského divadla Mladá Boleslav je nejznámější nemrtvý - samotný hra ...celý článek



    Časopis 27 - sekce

    HUDBA

    Karel Gott – 85 let

    Karel Gott

    Karel Gott ve Slaném
    Při příležitosti brzkého 85. výročí Karla Gotta zazní v hudebně zábavném pořadu jeho s celý článek

    další články...

    LITERATURA/UMĚNÍ

    Výtvarné tipy 28. týden

    Zázraky lidského génia: Katedrály

    Zázraky lidského génia: Katedrály
    Již po staletí dominují majestátní chrámy panoramatům měst a patří ke sku celý článek

    další články...