zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 24. týden

Divy starověku

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Cesta za pokladem
Tým odborníků v Milevsku na jihu Čech objevil unikátní nález srovnatelný snad jen s relikviářem sv. Maura. Exkluzivní sběrný dokument Evy Tomanové o objevu výjimečné relikvie, o jejím tajemství a významu (Premiéra). Na jaře 2019 objevil tým odborníků v Milevsku na jihu Čech relikvii prvního řádu. Šlo o relikviář zdobený zlatými kříži, pokrytý modrým ultramarínem – materiálem dražším než zlato, který ukrýval železný hřeb se symbolem křížku z 21 karátového zlata s označením IR. V historii české archeologie jde o nález srovnatelný snad jen s relikviářem sv. Maura. Znalci, historici i badatelé se domnívají, že jde o hřeb z kříže, na němž byl ukřižován Ježíš Kristus. Rozptyl prvních analýz relikviáře přesahuje tisíc let. Datace hřebu by mohla jít ještě dál. Možná až k samotným základům křesťanství, k období svaté Heleny, které legenda přičítá nález Kristova kříže a hřebů. Odborníci hledali odpověď na řadu otázek. Z jaké je relikvie doby? Proč relikvie, která by zajistila prosperitu kláštera, byla ukryta? Proč se o ní nezmiňují ani dobové prameny? Detailní archeologický průzkum a další pátrání exkluzivně sledoval tým režisérky Evy Tomanové.
Vysílání: 16.6., 21.30 hod., ČT2
Opakování: 21.6., ČT2

Města bez bariér: Jindřichův Hradec
Města České republiky pohledem handicapovaných. Jaké památky, místa a zajímavosti lze bez problému navštívit s invalidním vozíkem? Průvodcem je Heřman Volf. Režie Z. Chmelík (Premiéra)
Vysílání: 18.6., 12.20 hod., ČT2
Opakování: 19.6., ČT2., 22.6., ČT2

Divy starověku (5/10)
Památníky kolosálnější než ty současné, obdivuhodná válečná plavidla, technologie, které stále vyvolávají úžas. Americký dokumentární cyklus představuje starověké objevy a vynálezy. Největší stavby dneška, obří struktury, které utvářejí novověk, jsou výsledkem mamutích technických projektů. Ale kdo jsou největší stavitelé všech dob? Existovaly snad stejně impozantní stavební projekty i ve starověku? Římané nebyli jen největší a nejsilnější starověkou velmocí, ale také technicky nejvyspělejší. Měli úžasné stavby i skvělou vojenskou techniku. Svou dobu předběhli do té míry, že teprve nedávno byli současní inženýři schopni odhalit, jak to tenkrát dělali. Jedním z nejpozoruhodnějších starořímských objevů byl beton. Římané beton používali na největší stavby už před dvěma tisíci lety!
Vysílání: 19.6., 17.15 hod., ČT2
Opakování: 22.6., ČT2., 24.6., ČT2

Louvre!
Rok sledovali filmaři zákulisí nejslavnějšího muzea. Francouzský dokument. Louvre dodnes pokračuje ve svých proměnách. Dokáže pojmout miliony návštěvníků. Stále znovu fascinuje. Jeho zdi jsou jako kamenná kniha vyprávějící tisícileté dějiny Francie. Palácový komplex zastřešuje největší muzeum světa, s uměleckými sbírkami nevyčíslitelné hodnoty. V magickém, tajuplném prostoru je ukryta paměť lidstva. Jaká jiná budova měla takový osud?
Vysílání: 13.6., 23.55 hod., ČT art
Opakování: 16.6., ČT art

Tajnosti slavných obrazů: Giandomenico Tiepolo
Freska se slavným italským hrdinou a akrobaty. Dokument z cyklu ARTE. Freska "Pulcinella a kejklířka" je dokonalou metaforou osudu města Benátek. Pulcinella pozoruje akrobaty, jak se snaží balancovat mezi starou Evropou a novým, děsivým neznámým světem. Buď dopadne zpátky na nohy, nebo si rozbije hlavu. Tiepolo viděl správně, přišly těžké časy. Benátky nedokážou ničemu odolat, ale přitom vždycky přežijí.
Vysílání: 15.6., 21.35 hod., ČT art
Opakování: 19.6., ČT art

Galerie Bronx
Příběh umělecké proměny brněnského Bronxu, místa, kterému se jedni vyhýbají a druzí ho milují. Režie T. Kratochvíl (Premiéra). Brněnský Bronx. Místo, kterému se jedni vyhýbají a druzí ho milují. Bývalé textilky a dělnické pavlačáky. Koncem 80. a ještě i značnou část 90. let byl trojúhelník mezi ulicemi Koliště, Francouzská a Cejl místem, kam se raději žádný Brňák bez obzvlášť silného důvodu nevydal. Nepořádek na ulicích, drogy, nebezpečné území, romské ghetto. Brněnský Bronx! Podivná zákoutí. Cizinci, studenti, umělci a Olaši, nejtrójštější z Romů. Taky spousta obyčejných lidí. Chudoba a problémy na jedné straně, developerský rozvoj a svérázná multikulturní komunita na straně druhé. A teď ke všemu něco nového: Obří výtvarná díla od nejznámějších umělců a umělkyň na prázdných plochách zdí. Tyto realizace jdou ruku v ruce s proměnou této lokality k utváření nového multikulturního prostoru, který se stává symbolem městské identity města Brna. Film Galerie Bronx zachycuje vznik pěti děl od pěti výtvarníků a výtvarnic. Každé z nich bude namalováno na místě, které má ducha a bohatou historii. Každý z umělců má svůj příběh a styl, každý chce svým dílem něco říct. Pět krátkých medailonů. Pět postupů práce, od přemýšlení a skic, po malování ve výšce pod širým nebem. Kontextem historie i současnosti nás provádí spisovatelé Kateřina Tučková a Martin Reiner. Místní obyvatelé poskytnou nejen svérázný kolorit, ale taky svůj názor, jaký to má celé smysl. Zároveň představíme historický a kulturní význam lokality průběhu dekád skrze zajímavé a doposud nepublikované archívy. Film Galerie Bronx zachycuje v průběhu časosběrného natáčení realizaci velkoformátových obrazů od ikonického Františka Skály, světově ceněnou Evu Koťátkovou, záhadného brněnského Tima, ujetou Vendulu Chalánkovou s Petrem Lysáčkem či Jana Šrámka. Film vznik na základě Městské galerie, která pokračuje v realizacích další umělců v lokace Brněnského Bronxu.
Vysílání: 16.6., 23.05 hod., ČT art
Opakování: 20.6., ČT art

Martha: obrázkový příběh
Portrét soudobé americké fotografky, Marthy Cooperové, která zmapovala americké subkultury, jako jsou hip hop či grafitti art, a jejich přerod v umění. Dokument australské režisérky Seliny Milesové (Premiéra). Jméno Marthy Cooperové, spoluautorky fotografické knihy „Subway Art“, považované dnes za bibli tohoto specifického výtvarného žánru, je ve světě graffiti, street artu, mural artu a ve světě hip hop subkultury, které se rovněž věnovala, legendou. V hledáčku jejího zájmu byli vždy lidé a jejich způsob exprese a sebevyjádření. Cooperová po mnoho let s citem sobě vlastním dokumentovala život a umění ulice, nejdříve jako reportérka pro New York Post a poté pro newyorské centrum City Lore. Její fotografie získaly ohlas a byly vystaveny v řadě světových galerií. Zaznamenala na nich pomíjivé umění, které bylo k vidění mnohokrát pouze po velmi krátkou dobu. Tato někdejší spolupracovnice časopisu National Geographic, která se stále aktivně zajímá o živé městské umění, vystavovala svoje práce v pražské galerii Trafačka v roce 2013.
Vysílání: 16.6., 23.35 hod., ČT art
Opakování: 17.6., ČT art

6.6.2022 10:06:49 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 27 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Filmové tipy 28. týden

Brigitte Bardotová, rebelka s příčinou

Brigitte Bardotová, rebelka s příčinou
Krásná herečka dovedla své celosvětové popularity využít ve prospěch ...celý článek


Výpravný historický film života velikána Karla IV.

K. Hádek (Hlas pro římského krále)

Hlas pro římského krále
Jak se z malého chlapce, prince a dědice královského trůnu, stal jeden z největších ...celý článek


Výpravný cyklus 100 dní ve Versailles

Versailles

100 dní ve Versailles (1/6)
Výpravný šestidílný cyklus o veškerém dění v zákulisí jedné ze stěžejních franc ...celý článek


Filmové tipy 27. týden

Amadeus

Cirkus bude!
Zákulisí manéže Slavia dnes pozná, co je to pořádná drezúra! Jaroslav Marvan v hlavní roli blá ...celý článek


Příběhy legend - Banderas a Almodóvar

Pedro Almodóvar a Antonio Banderas

Antonio Banderas a Pedro Almodóvar – dokonalá dvojka
Mistr a jeho múza aneb dvojportrét umělců, kteří ...celý článek


Výtvarné tipy 27. týden

Eiffelova věž: Architektonické dobrodružství

Eiffelova věž: Architektonické dobrodružství
Už přes 130 let se majestátně vypíná do více než třísetmetrové ...celý článek


Literární tipy 28. týden

Voynichův rukopis

České tajemno (2/6) - Voynichův rukopis
Ukrývá středověký text poselství z dálného východu? Dávné záhady, n ...celý článek


Životy slavných - Jean Harlowová

Harlowová

Harlowová
Představovala bohyni lásky pro celý svět, ale nikdo ji nedokázal vnímat jako obyčejnou ženu. Caro ...celý článek


Jean Gabin osobně

Jean Gabin

Jean Gabin osobně
Hrál přesně ve sto filmech a dokumentární portrét, který uvádíme, vytvořil jeho přítel Se ...celý článek


Životopisné drama Marlene

Marlene

Marlene
Modrý anděl a zářivá hvězda, která byla snem mužů i žen. Životopisné drama podle osudů divy klasick ...celý článek


Výtvarné tipy 28. týden

Zázraky lidského génia: Katedrály

Zázraky lidského génia: Katedrály
Již po staletí dominují majestátní chrámy panoramatům měst a patří ke sku ...celý článek


Literární tipy 27. týden

Povídky malostranské

Povídky malostranské (1/3)
Květa Fialová a Viktor Preiss v televizním zpracování povídek Jana Nerudy O měkk ...celý článek


Michael Douglas a Kathleen Turnerová ve slavné tragikomedii

Michael Douglas a Kathleen Turnerová (Válka Roseových)

Válka Roseových
Civilizovaný rozvod je absolutně nemožný. Michael Douglas a Kathleen Turnerová jako manžels ...celý článek



Časopis 27 - sekce