zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Milena Dopitová: Even Odd

Milena Dopitová – Even Odd (Foto: Marcela Juříčková)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Národní galerie Praha představuje další mezinárodní projekt, který reprezentuje Českou republiku u příležitosti předsednictví v Radě Evropské unie. Je jím výstava Milena Dopitová: Even Odd pořádaná ve spolupráci s Bozar ⁠–⁠ Centre for Fine Arts Brusel. Výstavu tvoří soubor objektů, které metaforicky reagují na sounáležitost evropské společnosti.
Intermediální umělkyně Milena Dopitová vstoupila na českou výtvarnou scénu začátkem 90. let 20. století, kdy se po pádu komunistického režimu otevřela nová témata a možnosti ve výtvarném umění.

Hlavním těžištěm jejích děl se stal zájem o člověka a jeho intimní prožívání každodennosti. Dopitová pracuje s politikou identit v jednoduchých, až metaforických objektech, a přetavuje tak jejich všední účel do hlubšího sdělení. Tuto strategii zvolila i pro projekt dedikovaný předsednictví České republiky v Radě Evropské unie, jenž akcentuje sounáležitost navzdory rozdílnosti.
Dopitová představuje společnost jako majestátní stavbu. Vazby, jež nás váží dohromady, zajišťují stabilitu celé konstrukce. Zároveň jsou pohyblivé natolik, aby celek mohl být v neustálém pohybu. Evropa je tvořena historicky odlišnými kulturami, které lze jen stěží zjednodušit na pojem národa. Ve svých objektech Dopitová poukazuje na rozdílnost, která společnost v širokém slova smyslu charakterizuje. Výstavní prostor Bozar proto transformuje v místo setkávání a vzájemné výměny zkušeností i prožitků. Zdůrazňuje, že právě odlišnost jednotlivých prvků společnosti ji posiluje a vytváří vzájemnou harmonii.

Intimita má ve vystavených objektech charakter osobní i veřejný. Ztělesňuje pouta, která z osobních přerůstají v politické a naopak. Ve světě, jehož napětí stále graduje, je podle Dopitové rovnováha privilegiem a empatie a citlivost jsou hodnotami, které je třeba kultivovat.
Výstavu Milena Dopitová: Even Odd připravila Eva Skopalová, kurátorka Sbírky moderního a současného umění Národní galerie Praha. Z Bruselu se projekt na jaře 2023 přesune do Veletržního paláce, spolu s druhou výstavou připravenou Národní galerií pro české předsednictví pod názvem Květinová unie. K té letos na podzim proběhne přímo ve Veletržním paláci promítání krátkých filmů a komentované prohlídky prostor bruselského parlamentu. Program doplní beseda v duchu zahradní slavnosti, která s nadsázkou zodpoví všechny otázky kolem Květinové unie.

12.9.2022 16:09:37 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 40 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Výstavy

Josef Pepan Balek: Praha - pohledem malíře a snílka

Praha - pohledem malíře a snílka (Dvorana sněmovny)

V prostorách Dvorany Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky se v úterý 24. září 2024 pod záštitou mini ...celý článek


Retrospektivní výstava fotografky Jarcovjákové

Libuše Jarcovjáková

Retrospektivní výstava představí tvorbu fotografky Libuše Jarcovjákové, která přes půl století přirozeně a živ ...celý článek



Časopis 40 - sekce

DIVADLO

Účet: Kdo se jak (ne)vyrovná?

Adam Vacula a Jiří Hána (Účet)

Divadlo Bez zábradlí přináší od 19. září 2024 českou premiéru inscenace ÚČET od francouzského dramatika Clémen celý článek

další články...