zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 42. týden

Vatikán

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Klenoty světového dědictví UNESCO (2/6) - Francie, umění žít
Mistrovská architektura, parky s přírodním bohatstvím, ale i obyčejné potěšení z dobrého jídla činí zemi galského kohouta tak neodolatelnou. Francouzský dokumentární cyklus. Každoročně do Francie přijedou miliony návštěvníků obdivovat její krásy. Díky nim patří k nejnavštěvovanějším zemím na světě. Oplývá mistrovskými díly architektury, parky s úchvatným přírodním bohatstvím, dokonalou vytříbeností vkusu i obyčejným potěšením z dobrého jídla. Území Francie je natolik rozmanité, že zde snad nenajdeme místo, které by nějakým způsobem nepřispělo do společné klenotnice regionálních památek. Ani UNESCO neodolalo jeho kouzlu a zařadilo do seznamu více než čtyřicet památek. Všechny vypovídají o jeho historii. Naše cesta začne v srdci pařížského regionu, kde se nachází nejkrásnější div země – zámek Versailles. Poté se vydáme do Touraine, abychom se seznámili s důstojnými dědici francouzského jezdectví. Po zastávce v oblasti Gironde, s jejími vinicemi a uměním stolování, a na mořské straně v Camargue, kde prozkoumáme biosférické rezervace a dědictví římské říše v Arles, zakončíme naši cestu v Mont-Saint-Michel.
Vysílání: 17.10., 17.10 hod., ČT2
Opakování: 21.10., ČT2., 23.10., ČT2

Vatikán, klenot v srdci Říma
Vatikán je nejmenším státem na světě. V dějinách však zaujímá významný prostor. Rostl postupně kolem prostého hrobu svatého apoštola Petra a vykvetl do dnešní krásy. Francouzský dokument. Vatikán je ideálním příkladem architektury ve službách církve. Není to však jen oslnivá bazilika svatého Petra, co vás zde nadchne. Za zdí nejmenšího státu světa najdeme i náměstí s kapacitou pro 300 tisíc poutníků, spletitou síť tajných chodeb či podzemní bunkr schraňující archiválie takového rozsahu, že by uspořádány v řadě za sebou vytvořily 80 kilometrů dlouhý řetěz. Na realizaci výstavby a výzdoby Vatikánu se podíleli takové velikáni umění jako Michelangelo nebo Gian Lorenzo Bernini.
Vysílání: 22.10., 07.50 hod., ČT2
Opakování: 23.10., ČT2., 26.10., ČT2

Tajemství hieroglyfů: Po Champollionových stopách
Egypt – země pokladů a obrovského bohatství starověku. V pyramidách a hrobkách nám staří Egypťané odkázali tajemné nápisy nevyčíslitelné hodnoty. Francouzský dokument. Hieroglyfy jsou pravděpodobně nejdéle používaným písmem v dějinách. Psalo se jimi víc než 3000 let. Před 200 lety se mladému francouzskému vědci Jean-Françoisovi Champollionovi podařilo nemožné – rozluštil jejich kód. Díky tomuto klíči bylo po více než 1400 letech možné znovu vzkřísit záznamy dávné civilizace pohřbené pod saharským pískem. Dnes se zájem vědců stále víc upírá na ty, kteří posvátné znaky vytvořili, na vzdělanou elitu ve službách faraonů – na kněží, písaře, malíře, rytce a stavitele hrobek. Na jihu země archeologové v největší egyptské hrobce zbudované pro vysoce postaveného příslušníka faraonské společnosti Padiamenopeta právě pronikají do tajemství hieroglyfů.
Vysílání: 22.10., 10.35 hod., ČT2
Opakování: 24.10., ČT2., 26.10., ČT2

Umělci a láska: Frida Kahlo a Diego Rivera
Milostné příběhy slavných uměleckých dvojic. Pokračování francouzského dokumentárního cyklu ARTE. Bouřlivý příběh osudové lásky výjimečné malířky, Fridy Kahlo a giganta muralismu, Diega Rivery.
Vysílání: 16.10., 22.00 hod., ČT art
Opakování: 22.10., ČT art

Jihomoravské muzeum ve Znojmě
Návštěva v muzeu, které se usídlilo ve starobylých zdech hned několika významných znojemských památek (2004). Režie P. Kudela. Jihomoravské muzeum ve Znojmě vzniklo v roce 1878 a patří mezi nejstarší instituce svého druhu na Moravě. Dnes mu patří řada středověkých objektů ve městě, z nichž vyniká zejména rotunda svaté Kateřiny s velmi cennými románskými malbami, hradní areál a klášter minoritského řádu. V expozicích můžeme spatřit doklady o pestrosti místní fauny, prohlédnout si zbraně z dalekých zemí Orientu a historické mince či žasnout nad malovanou keramikou starou 7000 let.
Vysílání: 17.10., 02.20 hod., ČT art
Opakování: 19.10., ČT art

Architektura 58-89 (5/8) - SIAL
Pod zkratkou SIAL působil v Liberci architektonický ateliér kolem Karla Hubáčka. Jejich realizace měly technologické tendence, dům definovali jako stroj a drželi krok se světovou hi-tech architekturou. K jejich nejslavnějším stavbám patří Vysílač s hotelem na Ještědu nebo Obchodní dům Máj. Režie J. Zajíček. V roce 2020 byla dokončena demolice brutalistní budovy bývalého Transgasu na Vinohradech. I přes protesty části veřejnosti. O něco dříve se vedla debata ohledně správného postupu rekonstrukce Hotelu Thermal v Karlových Varech. Architektura, která vznikla mezi lety 1958 a 1989 dodnes vyvolává vášně. Část veřejnosti ji stále pejorativně označuje za „komunistickou“. Osmidílný seriál režiséra Jana Zajíčka podle námětu Vladimira 518 chce tuto etapu dějin československé architektury nahlédnout komplexně, bez ideologických předsudků. Pavilon Expo 58, Plavecký stadion v Podolí, budova bývalého Federálního shromáždění, Nová scéna národního divadla, Žižkovský televizní vysílač, Vysílač s hotelem Ještěd, obchodní dům Kotva, obchodní dům Máj, Prior v Pardubicích nebo Hala Rondo, to všechno jsou ikonické stavby, které vznikly právě v tomto období. O nich, o jejich koncepci, o vztahu k režimu a jeho požadavkům, o vztazích mezi kolegy i o architektuře jako umění i technologické disciplíně v seriálu vyprávějí nejen architekti, ale i jejich příbuzní, kolegové a historici a teoretici umění. Osmidílný dokumentární seriál vypráví příběhy staveb, vývoje materiálů i samotných lidí, kteří se na jejich stavbě podíleli. A také, co postoj současné české společnosti k jedné etapě dějin domácí architektury říká o ní samotné.
Vysílání: 18.10., 21.40 hod., ČT art
Opakování: 19.10., ČT art

Cesty umění: Jak se z Pabla stal Picasso
Picassova cesta k umělecké slávě od raného dětství a geniálního mládí. Francouzský dokument. Črtal si kdykoli, kdekoli a na cokoli. Do školy chodil jen pod podmínkou, že ho tam nechají kreslit. Měl talent a zápal. Otec pro něj zamýšlel kariéru úspěšného akademického malíře. Věnoval mu hodně času a energie, dbal na jeho vzdělání. V otcově ateliéru vznikl Pablův první olej. „Žlutého pikadora“ namaloval, když mu bylo osm a půl. V roce 1896 spatřil světlo světa jeho první oficiální obraz. Jde o obrovské plátno. Na tak mladého chlapce to byl husarský kousek. Otec a syn vybrali námět společně: první přijímání. Pablovi bylo patnáct, když signoval svoje první dílo: Pablo Ruiz Picasso, příjmením otce i matky. Zanedlouho, v roce 1897 jako vyznamenání za své mimořádně kvalitní akademické práce dostal Pablo čestnou medaili na národní přehlídce výtvarných umění. Zrál v něm velký umělec.
Vysílání: 18.10., 22.50 hod., ČT art
Opakování: 22.10., ČT art

Adolf Born
Dokumentární portrét milovaného ilustrátora dětských knížek a autora animovaných filmů (2016). Scénář a režie O. M. Schmidt. Mach a Šebestová, opice Žofka nebo Robinson Crusoe, námořník z Yorku. A stovky, možná tisíce dalších postav v animovaných filmech a knižních ilustracích. Úctyhodné dílo všestranného výtvarníka s mezinárodním renomé nás vždycky znovu okouzluje svým smyslem pro humor a fantazií, která svádí dohromady očekávatelné s nečekaným a vytváří barvitý, často bláznivý svět, ve kterém je nám dobře. Přes všechny paradoxy, které v něm jsou, má totiž řád. Takový je svět Adolfa Borna nejen na papíře, filmovém plátně či obrazovce. Nahlédnout do něj budeme moci díky dokumentárnímu portrétu režiséra Otakára M. Schmidta, jenž Adolfa Borna zachytil krátce před jeho odchodem v roce 2016.
Vysílání: 22.10., 21.30 hod., ČT art

9.10.2023 10:10:32 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 27 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lípa Musica 2024

Články v rubrice - Z éteru

Jean Gabin osobně

Jean Gabin

Jean Gabin osobně
Hrál přesně ve sto filmech a dokumentární portrét, který uvádíme, vytvořil jeho přítel Se ...celý článek


Příběhy legend - Banderas a Almodóvar

Pedro Almodóvar a Antonio Banderas

Antonio Banderas a Pedro Almodóvar – dokonalá dvojka
Mistr a jeho múza aneb dvojportrét umělců, kteří ...celý článek


Výtvarné tipy 28. týden

Zázraky lidského génia: Katedrály

Zázraky lidského génia: Katedrály
Již po staletí dominují majestátní chrámy panoramatům měst a patří ke sku ...celý článek


Životy slavných - Jean Harlowová

Harlowová

Harlowová
Představovala bohyni lásky pro celý svět, ale nikdo ji nedokázal vnímat jako obyčejnou ženu. Caro ...celý článek


Filmové tipy 28. týden

Brigitte Bardotová, rebelka s příčinou

Brigitte Bardotová, rebelka s příčinou
Krásná herečka dovedla své celosvětové popularity využít ve prospěch ...celý článek


Výpravný cyklus 100 dní ve Versailles

Versailles

100 dní ve Versailles (1/6)
Výpravný šestidílný cyklus o veškerém dění v zákulisí jedné ze stěžejních franc ...celý článek


Životopisné drama Marlene

Marlene

Marlene
Modrý anděl a zářivá hvězda, která byla snem mužů i žen. Životopisné drama podle osudů divy klasick ...celý článek


Michael Douglas a Kathleen Turnerová ve slavné tragikomedii

Michael Douglas a Kathleen Turnerová (Válka Roseových)

Válka Roseových
Civilizovaný rozvod je absolutně nemožný. Michael Douglas a Kathleen Turnerová jako manžels ...celý článek


Výpravný historický film života velikána Karla IV.

K. Hádek (Hlas pro římského krále)

Hlas pro římského krále
Jak se z malého chlapce, prince a dědice královského trůnu, stal jeden z největších ...celý článek


Literární tipy 27. týden

Povídky malostranské

Povídky malostranské (1/3)
Květa Fialová a Viktor Preiss v televizním zpracování povídek Jana Nerudy O měkk ...celý článek


Filmové tipy 27. týden

Amadeus

Cirkus bude!
Zákulisí manéže Slavia dnes pozná, co je to pořádná drezúra! Jaroslav Marvan v hlavní roli blá ...celý článek


Výtvarné tipy 27. týden

Eiffelova věž: Architektonické dobrodružství

Eiffelova věž: Architektonické dobrodružství
Už přes 130 let se majestátně vypíná do více než třísetmetrové ...celý článek


Literární tipy 28. týden

Voynichův rukopis

České tajemno (2/6) - Voynichův rukopis
Ukrývá středověký text poselství z dálného východu? Dávné záhady, n ...celý článek



Časopis 27 - sekce

DIVADLO

S čerty nejsou žerty: spravedlnost pro všechny

L. Špinar (HP),P. Janečková a J. Hába (S čerty nejsou žerty)

Východočeské divadlo Pardubice pravidelně hostuje v areálu hradu Kuňka na Kunětické hoře. Hrad samotný se tak celý článek

další články...

HUDBA

Queenie letní narozeninové turné

Michael Kluch – Queenie  (Foto: Ilona Gerasymová)

Po úspěšných narozeninových koncertech, které v dubnu naplnily pražské O2 universum, se tato oblíbená kapela j celý článek

další články...