zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 2. týden

Putování Priamova pokladu

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Louvre se stěhuje
Dokumentární pohled do zákulisí Louvru představuje projekt stěhování sbírek do bezpečných nových uložišť, která by je měla ochránit i v případě povodně. Dokument Arte. Záplavy jsou v Paříži reálnou hrozbou, která by mohla ohrozit i sbírky světového kulturního dědictví, nacházející se v Louvru. Nejedná se přitom jen o díla, umístěná v podzemních depozitářích, ale i o přípravu evakuace výstavních síní v částech muzea na povrchu. V roce 2012 zde totiž otevřeli nové oddělení islámského umění v záplavové zóně. V roce 2016 padl návrh vytvořit nové prostory pro depozitáře nejnavštěvovanější francouzské galerie v Liévin, v regionu Hauts de France, vzdáleném dvě stě kilometrů od Paříže, ovšem nedaleko nového muzea Louvre-Lens. Jak vypadá stěhování tak rozsáhlých a cenných sbírek a jak probíhají přípravné nácviky nouzové evakuace pařížského Louvru?
Vysílání: 08.1., 08.30 hod., ČT2
Opakování: 11.1., ČT2

Putování Priamova pokladu
Je dokladem slavného období rozkvětu archeologie a symbolem pátrání po zmizelé hrdinské epoše. Nejen díky diadému Heleny Trójské vzbuzuje senzaci po celém světě. Francouzský dokument. Státní Puškinovo muzeum výtvarných umění v centru Moskvy představuje jednu z největších sbírek evropského umění. S více než 600.000 exponáty patří spolu s petrohradskou Ermitáží k největším muzeím v Rusku. V roce 1993 svolalo toto muzeum mezinárodní tiskovou konferenci a odhalilo jedno z významných tajemství archeologie – takzvaný Priamův poklad, největší poklad dávné historie. O umístění jednoho z nejúžasnějších archeologických objevů dějin v Rusku neměl do té doby nikdo ani ponětí. Patřily však všechny cennosti opravdu bájnému králi Priamovi a byly svědky Trójské války? Kam putovaly poté, co je v 70. letech 19. století senzačně objevil německý podnikatel a amatérský archeolog Heinrich Schliemann? A kam by se měly vydat nyní, kdy si je nárokuje hned několik zemí?
Vysílání: 14.1., 14.20 hod., ČT2
Opakování: 16.1., ČT2., 18.1., ČT2

Emoce v umění: Zvědavost (2/24)
Průvodce pořadu katalánský všeuměl a spisovatel Ramón Gener se vypraví tentokrát za nejzajímavějšími osobnostmi světových dějin umění, mj. Leonardem da Vincim, Pablem Picassem, madridským fotografem Chemou Madozem, surrealistickým malířem René Magrittem i W. A. Mozartem (2017). Španělský hudebník, pianista, humanista, zpěvák, píšící a moderující všeuměl Ramón Gener, jehož seriál To je opera (This is opera) byl nedávno vysílán na ČT art, natočil v roce 2017 čtyřiadvacetidílný cyklus This is art, který jsme česky nazvali Emoce v umění. V úvodu každé části Gener říká: „Moc se mi ti lidé kolem líbí. Mám rád ty, kteří se dokáží vyjádřit skrze umění, aby sdíleli to nejuniverzálnější: emoce! Obraz, socha nebo píseň mě inspirují, vyvolají ve mně vzdor, lásku nebo dojetí. Miluji umění! V kontaktu s ním se sami proměňujeme v cosi jedinečného.“
Francouzský spisovatel Antoine de Saint-Exupéry byl zkušený pilot. V letectví překonal řadu rekordů, ale v roce 1935, když se pokoušel doletět do Saigonu, musel nouzově přistát uprostřed pouště. Byla to traumatická zkušenost. Po čtyřech dnech, kdy byl zanechán napospas osudu, nechybělo málo, aby zemřel. Ale na poslední chvíli mu jeden beduín zachránil život. Saint-Exupéry využil své zkušenosti k napsání svého Malého prince. Knížka začíná, když pilot musí nouzově přistát v poušti. A zatímco se pokouší opravit motor svého letadélka, objeví se blonďatý chlapec – Malý princ. Zjeví se z ničeno nic a klade mu jednu otázku za druhou. V tomto díle se tedy Ramón Gener bude věnovat lidské zvědavosti prostřednictvím nejzajímavějších osobností dějin světového umění.
Vysílání: 08.1., 00.30 hod., ČT art
Opakování: 14.1., ČT art

Portrétistka Marie-Antoinetty: Královnin portrét (1/2)
Dvoudílný francouzský dokument věnovaný portrétnímu umění 18. století a zejména životnímu příběhu nejslavnější portrétistky té doby, Elisabeth Vigée-Le Brun. Louise Elisabeth Vigée-Le Brun patřila k nejvyhledávanějším evropským malířkám 18. století a ocitla se tak v nejvyšších kruzích. Kvůli svým těsným vazbám na královský dvůr musela tato portrétistka královny Marie-Antoinetty v období Velké francouzské revoluce uprchnout za hranice země. Navzdory tomu její nezdolná energie jí umožnila namalovat více než šest set šedesát portrétů. Jako důvěrnici bohatých a mocných a největší malířku své doby ji přijímaly všechny panovnické rody i umělecké akademie v Evropě.
Vysílání: 09.1., 21.10 hod., ČT art
Opakování: 10.1., ČT art., 14.1., ČT art

Východočeská galerie v Pardubicích
Pardubická galerie obývá interiéry renesančního zámku i jednoho z nejcennějších měšťanských domů na náměstí (2004). Režie P. Kudela. Východočeská galerie existuje téměř 70 let. Každé z těch desetiletí je charakterizováno specifickými nákupy a přírůstky. Galerie se nachází v areálu pardubického zámku a v barokním domě U Jonáše na Pernštejnském náměstí. Je tu jednak expozice českého výtvarného umění 19. a 20. století s důrazem na krajinomalbu, kde jsou vystavena díla A. Chittussiho, J. Mařáka, O. Lebedy, A. Slavíčka, F. Kavána, M. Švabinského, E. Filly a dalších umělců. Kromě toho tu návštěvník může obdivovat hodnotná díla z průřezu pěti desetiletí minulého století, staré obrazy a sochy z arcidiecézních sbírek.
Vysílání: 10.1., 00.55 hod., ČT art
Opakování: 16.1., ČT art

Identita: Veřejný design (1/7)
Fenomén českého grafického designu, jeho historii i současnost a významné osobnosti představí nový dokumentární cyklus České televize, jehož průvodcem je typograf, designér a herec Aleš Najbrt. První část se věnuje zejména vizuální identitě měst, veřejných institucí nebo pražskému metru. Režie J. Skalický. Seriál Identita diváky v sedmi částech seznámí s historií českého grafického designu. Nejenže společně prozkoumáme vývoj vizuální tváře Československé republiky, ale odhalíme, co se skrývá za symboly, znaky a barvami, které ji reprezentují. Cyklus nás provede zajímavými příběhy vzniku prvních bankovek, státní vlajky, prvních českých písem a legendárních obchodních značek. Prohlédneme si dobové časopisy, českou školu výroby knih a legendární filmové plakáty. Budeme se přemisťovat časem skrz normalizaci, propagandistické tiskoviny, návrhy orientačních systémů pro metro až do současnosti, k návrhům moderních logotypů, etiket, digitální a pohyblivé grafiky pro televizi a internetové projekty. Představí se ti nejdůležitější žijící i již zesnulí grafičtí designéři, kteří společně formovali to, co dnes považujeme za vizuální identitu naší republiky.
Vysílání: 11.1., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 12.1., ČT art., 17.1., ČT art

8.1.2024 09:01:07 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 27 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Magická Fontána

Články v rubrice - Z éteru

Příběhy legend - Banderas a Almodóvar

Pedro Almodóvar a Antonio Banderas

Antonio Banderas a Pedro Almodóvar – dokonalá dvojka
Mistr a jeho múza aneb dvojportrét umělců, kteří ...celý článek


Výtvarné tipy 27. týden

Eiffelova věž: Architektonické dobrodružství

Eiffelova věž: Architektonické dobrodružství
Už přes 130 let se majestátně vypíná do více než třísetmetrové ...celý článek


Výpravný historický film života velikána Karla IV.

K. Hádek (Hlas pro římského krále)

Hlas pro římského krále
Jak se z malého chlapce, prince a dědice královského trůnu, stal jeden z největších ...celý článek


Životy slavných - Jean Harlowová

Harlowová

Harlowová
Představovala bohyni lásky pro celý svět, ale nikdo ji nedokázal vnímat jako obyčejnou ženu. Caro ...celý článek


Životopisné drama Marlene

Marlene

Marlene
Modrý anděl a zářivá hvězda, která byla snem mužů i žen. Životopisné drama podle osudů divy klasick ...celý článek


Literární tipy 27. týden

Povídky malostranské

Povídky malostranské (1/3)
Květa Fialová a Viktor Preiss v televizním zpracování povídek Jana Nerudy O měkk ...celý článek


Michael Douglas a Kathleen Turnerová ve slavné tragikomedii

Michael Douglas a Kathleen Turnerová (Válka Roseových)

Válka Roseových
Civilizovaný rozvod je absolutně nemožný. Michael Douglas a Kathleen Turnerová jako manžels ...celý článek


Výtvarné tipy 28. týden

Zázraky lidského génia: Katedrály

Zázraky lidského génia: Katedrály
Již po staletí dominují majestátní chrámy panoramatům měst a patří ke sku ...celý článek


Filmové tipy 27. týden

Amadeus

Cirkus bude!
Zákulisí manéže Slavia dnes pozná, co je to pořádná drezúra! Jaroslav Marvan v hlavní roli blá ...celý článek


Literární tipy 28. týden

Voynichův rukopis

České tajemno (2/6) - Voynichův rukopis
Ukrývá středověký text poselství z dálného východu? Dávné záhady, n ...celý článek


Výpravný cyklus 100 dní ve Versailles

Versailles

100 dní ve Versailles (1/6)
Výpravný šestidílný cyklus o veškerém dění v zákulisí jedné ze stěžejních franc ...celý článek


Jean Gabin osobně

Jean Gabin

Jean Gabin osobně
Hrál přesně ve sto filmech a dokumentární portrét, který uvádíme, vytvořil jeho přítel Se ...celý článek


Filmové tipy 28. týden

Brigitte Bardotová, rebelka s příčinou

Brigitte Bardotová, rebelka s příčinou
Krásná herečka dovedla své celosvětové popularity využít ve prospěch ...celý článek



Časopis 27 - sekce

DIVADLO

Legendární komedie Činoherního klubu

Tři v tom (Činoherní klub)

Tři v tom
Jak vyvdat dvě dcery a služku, zvlášť když otec nemá ani ponětí, že už je nejvyšší čas... Legendá celý článek

další články...