zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 8. týden

Dlouhá zeď: Zrození Číny

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Kouzlo panenek: V pohádkovém světě (2/2)
Patří mezi nejstarší dětské hračky a jejich historii si připomeneme ve filmu výtvarníka, filmaře a sběratele Ivana Steigera. Když se ve výlohách hračkářství objevily první porcelánové hlavičky z biskvitu, přestali se lidé zajímat o staromódní panenky ze dřeva, papírmašé nebo vosku. Krásné a jemné obličeje nás okouzlují dodnes. Kritici však vyžadovali do výrazu tváře více charakteru. A tak se na začátku našeho století začalo razit heslo: umělecké panenky se musí podobat dětem odnaproti. Ale vývoj šel dál a je z toho dnes náramně bohatá kolekce sběratele pana Ivana Steigera.
Vysílání: 20.2., 14.55 hod., ČT2
Opakování: 22.2., ČT2

Dlouhá zeď: Zrození Číny
Již třetí tisíciletí je tento div světa – nazývaný též jako Velká čínská zeď – symbolem rozlehlé říše. Britský dokument. Vydejme se na putování po nejznámějších úsecích ikony světového stavitelství, která se vine působivou a velmi rozmanitou krajinou. Pohled na Wan–li čchan–čcheng – tedy Zeď dlouhou deset tisíc li, jak zní její oficiální název, je ohromující. Výstavba některých jejích částí se datuje do období před více než 2500 lety a její celková délka včetně všech odboček čítá přibližně 21 tisíc kilometrů, tedy polovinu rovníkového obvodu Země. Její vznik nejčastěji spojujeme s obdobím vlády dynastie Čchin, jež vešla do dějin coby první sjednotitelé Číny. Právě tehdy byl také poprvé použit název Dlouhá zeď. K další významným změnám ve vývoji zdi pak došlo za vlády mocné dynastie Ming, jíž se ve 14 století podařilo svrhnout Čingischánovy následníky.
Vysílání: 20.2., 18.05 hod., ČT2
Opakování: 22.2., ČT2., 26.2., ČT2

Technické klenoty: Mosty (7/8)
Možná jedna z prvních oblastí stavitelství, kam lidská civilizace kdysi namířila své úsilí, byly mosty. V sedmém dílu dokumentárního cyklu nás Miroslav Táborský provede po třech významných mostech u nás a vyjeví, jak se napříč historií tyto stavby vyvíjely. Režie O. Kallus. V naší zemi je mnoho unikátních technických památek, jejichž význam překračuje hranice a čas. Díky talentu, umu a odvaze našich předků byl vytvořen jedinečný odkaz, který můžeme považovat za naše národní industriální dědictví, ať už jde o mosty, textilky, mlýny nebo vojenské pevnosti. Každý z osmi dílů cyklu je založen na představení tří technických památek, které v dané kategorii staveb představují milníky ve svém oboru a společně reprezentují technologický vývoj v dané oblasti. Zatímco efektní kamera zachycuje jejich působivou industriální podobu ze vzduchu, země i v podzemí, zvídavý průvodce Miroslav Táborský vysvětluje funkce jednotlivých památek a ozřejmuje jejich význam v rámci společenského a historického kontextu. Důležitý je zde důraz na účel staveb a jejich efektivitu, a také na vynalézavost našich předků, přičemž příběhy vzniku jednotlivých staveb jsou zde rámovány životními osudy jejich stavitelů. Divákům tak každý díl nabídne nejen inspiraci, ale i nové, překvapivé pohledy, příběhy a informace s památkami spojené.
Vysílání: 22.2., 21.25 hod., ČT2
Opakování: 23.2., ČT2., 25.2., ČT2

Renoir a dívka s modrou stuhou
Fascinující příběh portrétu Irene Cahen d'Anvers – Dívky s modrou stuhou, který se ocitl v Göringově sbírce. Francouzský dokument. Příběh obrazu začal špatně ihned po jeho vzniku v roce 1880. Portrét své dcery, který vešel ve známost jako „Malá Iréne“ nebo „Dívka s modrou stuhou“ si u Renoira objednal známý bankéř, hrabě Louis Cahen d´Anvers. Výsledek se mu ovšem nelíbil do té míry, že si jej ani nepověsili na zeď. Osud nechtěného plátna pak zrcadlil pohnuté osudy Iréne, až se během 2. světové války stál součástí Göringovy sbírky. O jeho znovunalezení se zasloužila francouzská kurátorka Rose Vallandová, jejíž informace byly nesmírně cenné bezprostředně po válce, kdy majitelé začali svá díla hledat.
Vysílání: 20.2., 21.10 hod., ČT art
Opakování: 21.2., ČT art., 25.2., ČT art

Přitažlivost věže
Dokument o českých mašinistech a architektu Karlu Hubáčkovi, který uvádíme k příležitosti jeho nadcházejících stých narozenin (1997). Připravili J. Fándli a M. Šandová. Málokteré dílo moderní české architektury má takový význam jako televizní věž na Ještědu. V době stavby to bylo odvážné technické dílo. Normalizace z něj udělala symbol svobodného tvůrčího ducha. V době současné to je znak města Liberce. Autorem projektu věže a mnoha dalších projektů a realizací staveb je architekt Karel Hubáček. Dokument Přitažlivost věže představuje architekta Karla Hubáčka a další přední osobnosti naší architektury, které vyznávají inspiraci technikou a inženýrský přístup. Výstava Mašinisti ve Fragnerově galerii připomněla kořeny tohoto originálního myšlení, které krystalizovalo v Liberci od konce šedesátých let. Mašinisti je hanlivý název, jenž dali pražští páni profesoři skupině mladých architektů, kteří pracovali pod vedením Karla Hubáčka a Miroslava Masáka v libereckém ateliéru SIAL. O této líhni talentů hovoří architekti, kteří našli později významné uplatnění u nás i v cizině: M. Rajniš, E. Přikryl, M. Baum (Německo), z mladší generace R. Kousal. Prostřednictvím tohoto dokumentu se tak můžete setkat s člověkem, který dokázal v každé době vydobýt prostor pro tvůrčí práci, a přitom neztratil vnitřní svobodu.
Vysílání: 20.2., 22.50 hod., ČT art

Identita: Češi ve světě (7/7)
Pionýři světového úspěchu Alfons Mucha, Karel Teige a Ladislav Sutnar. Mladí Češi a jejich stopy v zahraničí. Legendární tuzemské exportní značky v minulosti a dnes. Světový dosah festivalu MUOVO a Bienále Brno. Nový dokumentární cyklus o grafickém designu. Uvádí Aleš Najbrt. Tento díl cyklu Identita se zaměří na ty, kteří proslavili grafický design ve světě. Od Alfonse Muchy, přes Ladislava Sutnara, který se ve Spojených státech proslavil natolik, že je považován za průkopníka moderní vizuální komunikace. Ale i mladí čeští designéři se stali přirozenou součástí české „soft power“: Čile komunikují se světem, vydávají úspěšné publikace, vyučují na školách v zahraničí a přednášejí na konferencích po celém světě.
Vysílání: 22.2., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 25.2., ČT art., 28.2., ČT art

Moulin Rouge
Britský film, věnovaný životu francouzského malíře Toulouse-Lautreca (1952). Hrají: J. Ferrer, Z. Z. Gaborová, S. Flonová, C. Nollier a další. Režie John Huston. Film režiséra Johna Hustona z roku 1952 vypráví příběh malíře Henriho de Toulouse-Lautreca, který následkem osudového pádu zůstává malého vzrůstu. Žije, obklopen tanečnicemi a prostitutkami v pařížských barech, ale zůstává vnitřně osamocený. Jeho umění a alkohol jsou mu prostředkem, jak uniknout ze žalostné skutečnosti. Film získal Stříbrného lva na MFF v Benátkách v roce 1953. Hlavní role ztvárnili José Ferrer, Zsa Zsa Gaborová a Colette Marchandová.
Vysílání: 22.2., 21.00 hod., ČT art

19.2.2024 18:02:41 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 27 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lípa Musica 2024

Články v rubrice - Z éteru

Literární tipy 28. týden

Voynichův rukopis

České tajemno (2/6) - Voynichův rukopis
Ukrývá středověký text poselství z dálného východu? Dávné záhady, n ...celý článek


Jean Gabin osobně

Jean Gabin

Jean Gabin osobně
Hrál přesně ve sto filmech a dokumentární portrét, který uvádíme, vytvořil jeho přítel Se ...celý článek


Výpravný cyklus 100 dní ve Versailles

Versailles

100 dní ve Versailles (1/6)
Výpravný šestidílný cyklus o veškerém dění v zákulisí jedné ze stěžejních franc ...celý článek


Výpravný historický film života velikána Karla IV.

K. Hádek (Hlas pro římského krále)

Hlas pro římského krále
Jak se z malého chlapce, prince a dědice královského trůnu, stal jeden z největších ...celý článek


Výtvarné tipy 28. týden

Zázraky lidského génia: Katedrály

Zázraky lidského génia: Katedrály
Již po staletí dominují majestátní chrámy panoramatům měst a patří ke sku ...celý článek


Filmové tipy 28. týden

Brigitte Bardotová, rebelka s příčinou

Brigitte Bardotová, rebelka s příčinou
Krásná herečka dovedla své celosvětové popularity využít ve prospěch ...celý článek


Životopisné drama Marlene

Marlene

Marlene
Modrý anděl a zářivá hvězda, která byla snem mužů i žen. Životopisné drama podle osudů divy klasick ...celý článek


Filmové tipy 27. týden

Amadeus

Cirkus bude!
Zákulisí manéže Slavia dnes pozná, co je to pořádná drezúra! Jaroslav Marvan v hlavní roli blá ...celý článek


Příběhy legend - Banderas a Almodóvar

Pedro Almodóvar a Antonio Banderas

Antonio Banderas a Pedro Almodóvar – dokonalá dvojka
Mistr a jeho múza aneb dvojportrét umělců, kteří ...celý článek


Michael Douglas a Kathleen Turnerová ve slavné tragikomedii

Michael Douglas a Kathleen Turnerová (Válka Roseových)

Válka Roseových
Civilizovaný rozvod je absolutně nemožný. Michael Douglas a Kathleen Turnerová jako manžels ...celý článek


Literární tipy 27. týden

Povídky malostranské

Povídky malostranské (1/3)
Květa Fialová a Viktor Preiss v televizním zpracování povídek Jana Nerudy O měkk ...celý článek


Životy slavných - Jean Harlowová

Harlowová

Harlowová
Představovala bohyni lásky pro celý svět, ale nikdo ji nedokázal vnímat jako obyčejnou ženu. Caro ...celý článek


Výtvarné tipy 27. týden

Eiffelova věž: Architektonické dobrodružství

Eiffelova věž: Architektonické dobrodružství
Už přes 130 let se majestátně vypíná do více než třísetmetrové ...celý článek



Časopis 27 - sekce

OPERA/ TANEC

Magdalena Kožená: Czech Songs

Přebal alba

Česká operní pěvkyně Magdalena Kožená uvádí recitál českých písní společně s Českou filharmonií pod taktovkou celý článek

další články...