zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Pískání po větru + Muzikálová smršť: den otevřených srdcí

Pískání po větru + Muzikálová smršť (MdB)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Závěrečný projekt prvního ročníku Muzikálové školy při Městském divadle Brno se uskutečnil 16. června 2024. 1. kulturní portál Scena.cz spolupracuje s Městským divadlem Brno už dvacet pět let. Za dobu naší spolupráce jsme zažili velké množství českých premiér, vynikajících inscenací všech žánrů, včetně vzkříšení nové Hudební scény z původní staré zástavby. V neposlední řadě jsme byli svědci muzikálových rodinných představení, kde účinkovali děti, např. HEIDI, SNĚHOVÁ KRÁLOVNA, VELKÁ RYBA, MATILDA, THE ADDAMS FAMILY a další.

Právě muzikál Matilda způsobil, že při Městském divadle Brno vznikla Muzikálová škola. Není tradiční vzdělávací institucí. Její principy jsou postaveny na volnosti a radosti z uměleckého vyjádření, bez povinného hodnocení či tradiční výuky. Děti se zde učí prostřednictvím her, zpěvu a tance, vedeny lektory, kteří s nimi sdílejí svou energii a nadšení. Škola je přístupná pouze talentovaným a pilným dětem, které se účastní konkurzu.
Muzikálová škola při Městském divadle Brno je unikátním fenoménem, který divadlu umožňuje vzdělávat v hudebně - dramatickém žánru budoucí osobnosti hudebního divadla a uvádět inscenace s dětskými představiteli na nejvyšší možné profesionální úrovni. Ve svém závěrečném projektu prvního oficiálního ročníku spojil zkrácenou verzi známého muzikálu Andrewa Lloyd Webbera PÍSKÁNÍ PO VĚTRU (známého z našeho jeviště) a pěvecké - taneční pásmo MUZIKÁLOVÁ SMRŠŤ.

Petr Gazdík, šéf muzikálového souboru, zdůraznil, že všechny čeká odpoledne plné “mystifikace”. Představil počátky Muzikálové školy, objasnil hlavní principy jejího fungování a hlavně poděkoval všem lektorům.

“Možná jste přišli s očekáváním tradičního představení, ale čeká vás něco trochu jiného - takové „předvedení“ naší Muzikálové školy, která vlastně ani není školou. Není to náhoda, spíš jde o workshop, jehož cílem je připravit děti na muzikálová představení,” sdělil Petr Gazdík a pokračoval o začátcích tohoto projektu: “Naše cesta začala s muzikálem Matilda, a jakmile se to jednou rozjelo, nedalo se to zastavit. Eva Helbichová organizovala konkurz, na který se přihlásilo kolem dvou set padesáti dětí. Mnoho z nich jsme bohužel museli odmítnout, ale dnes večer na jevišti uvidíte sedmdesát pět talentovaných mladých lidí.”

Jaký je hlavní úkol lektorů? “Naši lektoři nemají za úkol učit nebo hodnotit. Naopak, jde nám o to, aby předali svou energii každému dítěti zvlášť. Během roku se děti střídají ve třech kategoriích – zpěv, tanec a herectví – a v každé z nich je vede někdo z mých kolegů. Společně si hrají, učí se spolupracovat, reagovat na sebe, koukat na sebe, dotýkat se a především mít radost z toho, co dělají. Kdybyste věděli, jak moc mají rádi své lektory – to je ve školách opravdu neobvyklé.
Vyprávím vám to proto, abyste nečekali běžné představení, jaké v našem divadle obvykle vídáte. Na klasický muzikál zkoušíme šest až osm týdnů a používáme mikroporty. Dnes jich pro tolik účinkujících nemáme, takže máme různé mikrofony, abychom všechny děti dobře slyšeli.
Děkuji vám za pozornost a užijte si odpoledne plné radosti a energie!”


Doprovodná kapela pod vedením Tony Marka spustila úvodní tóny. Na jevišti, jehož dominantou se na horizontu staly prkenné stěny (muzikál Devět křížů), se postupně objevil celý chór absolventů Muzikálové školy ve věkových kategoriích od šesti až do šestnácti let. V první části představili zkrácenou verzi známého muzikálu Andrewa Lloyd Webbera PÍSKÁNÍ PO VĚTRU. Spolu s dětmi účinkoval Tomáš Sagher (Otec) a Jiří Mach (Tulák - Vězeň). Oba dva předvedli skvělou interakci s dětmi. Dětští představitelé zvládli skvěle všechny pěvecké polohy. Zvlášť výborní a přirození byli v emocionálně vypjatých scénách - stesk po zemřelé mamince, příprava Vánoc, utracení narozených koťat, dospívání a mnoho dalších.

Druhá část - Muzikálová smršť patřila hlavně číslům z Muzikálu MATILDA a MAMMA MIA! Na této části bylo velmi dojemné, jak se zapojily jednotlivé věkové kategorie. Z jeviště sálala neskutečná radost z hraní a hlavně pozitivní energie z výborně dosaženého výsledku. Velkou pochvalu si zaslouží celková souhra všech na jevišti, kostýmy, výkony pěvecké i taneční.
Na realizaci představení se podíleli Lenka Bartolšicová, Petra Šimberová, Robert Jícha, Hana Kubinová, Zuzana Holbeinová, Jan Brožek, Svetlana Janotová, Michaela Hasalová, Michal Matěj, Alena Antalová, Ivana Vaňková a Eva Helbichová.
Další lektoři Muzikálové školy: A.M. Formánková, Jiří Daniel, Eva Jedličková, Karel Škarka, Kristýna Daňhelová, Tomáš Zedek, Marta Matějová, Igor Ondříček, Milan Němec, Hana Kratochvilová a Petr Gazdík.

Mystifikace celého odpoledne se vlastně nepotvrdila. Když se někdo věnuje dětem a mládeži s otevřeným srdcem, pak se naplno otevírají srdce i všech kolem něho. A děti na jevišti toho byli plným důkazem. Dokonce se jim podařila otevřít srdce zúčastněných v hledišti. Je jedno zda to byli rodiče, sourozenci, prarodiče, kamarádi nebo kdokoliv jiný.
Celý projekt ukázal, že práce s dětmi a mládeží má smysl a přináší nejen umělecké výsledky, ale i osobní růst a radost. Muzikálová škola se stala místem, kde děti mohou rozvíjet svůj talent a lásku k divadlu. Mně osobně se opět potvrdilo, že práce s dětmi a mládeží se skutečně vyplatí. Muzikálové škole, dětem i lektorům přejeme zasloužené prázdniny a další role a úspěšná představení.

www.mdb.cz

8.7.2024 15:07:16 Josef Meszáros | rubrika - Recenze