zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Saint-Saënsova díla zaznamená rozhlas

Camille Saint-Saënse

autor: archiv   

Státní opera Praha si letos připomíná 120. výročí budovy. Při této příležitosti uvede koncertní provedení dvou děl francouzského skladatele Camille Saint-Saënse. Novodobá premiéra koncertního uvedení děl Nuit Persane / Perská noc a Hélène se uskuteční ve středu 13. února 2008 od 19:00 hodin. Další reprízy se konají 14. a 19. února 2008. Díla nastudoval francouzský dirigent Guillaume Tourniaire. Pěvecky se představí sólistky Státní opery Praha Christina Vasileva (HELENA); Pavla Vykopalová (VENUŠE); Jana Sýkorová (PALLAS) a sólista Státní opery Praha Richard Samek (Paris).

Dramaturgyně Státní Opery Praha jsme se krátce zeptali:

  • Tři uvedení jsou vzácnou příležitostí slyšet neznámá Saint-Saënsova díla. Budou je moci slyšet taktéž rozhlasoví posluchači? Bude pořízen komerční záznam koncertu?
    Ano, Český rozhlas pořídí záznam, který bude vysílán na ČRo 3- Vltava 3. 3. ve 20.00.
  • Plánujete se k Hélène vrátit příští sezonu nebo jde o výlučně jednorázový projekt?
    Uvažuje se ještě o jednom uvedení na jaře 2009.
  • Můžeme se těšit v produkcích SOP na nějaké další objevy? Pokud ano, prozradíte je z dramaturgického plánu?
    V sezoně 2008/09 uvedeme 26. 2. 2009 v české premiéře poslední operu Benjamina Brittena Smrt v Benátkách. Libreto podle novely Thomase Manna napsala Myfanwy Piperová, s níž Britten spolupracoval již na operách Utahování šroubu a Owen Winsgrave. Děj novely asi každý zná díky slavnému filmu Luchina Viscontiho z roku 1971 s Dirkem Bogardem v hlavní roli. Britten svou poslední operu komponoval v době, kdy věděl o nezbytnosti vážné srdeční operace, ale odkládal ji, než operu dokončí. Hlavní roli spisovatele Gustava von Aschenbacha psal pro svého přítele, tenoristu Petera Pearse, jemuž operu, která tvoří vrchol Brittenovy dráhy operního skladatele, dedikoval.
    Státní opera Praha uvádí Smrt v Benátkách v koprodukci s festivalem v Aldeburghu, kde byla inscenace uvedena 8. a 11. 6. 2007, s festivalem v Bregenzi (18., 22., 29. 7., 4., 5. 8. 2007) a s Opérou de Lyon (květen 2009). Japonský režisér žijící v Paříži Yoshi Oida, tvůrce se zázemím v oblasti tradičního japonského divadla kjógen, vdechl inscenaci podobu vyznačující se hypnotizující strohostí a fascinujícím propojením mezi západem a východem. Velký podíl na úspěchu inscenace v Anglii a Německu měla i střídmá nadčasová scénografie Toma Schenka, edwardovskou dobu evokující kostýmy Richarda Hudsona a choreografie Daniely Kurz.
  • 11.2.2008 22:02:53 JoMe | rubrika - Zveme ...

    Časopis 27 - rubriky

    Archiv čísel

    reklama

    Asociace profesionálních divadel České republiky

    Články v rubrice - Zveme ...

    Může tanec obnovit naše vazby k přírodě?

    Lush Blast

    Umělecké duo Alica Minar a Dorota Michalak uvedou 2. července ve spolupráci se Studiem ALTA v přilehlém městsk ...celý článek



    Časopis 27 - sekce

    HUDBA

    Karel Gott – 85 let

    Karel Gott

    Karel Gott ve Slaném
    Při příležitosti brzkého 85. výročí Karla Gotta zazní v hudebně zábavném pořadu jeho s celý článek

    další články...

    LITERATURA/UMĚNÍ

    Stipendium 2024 na MFF KV obdržel William Sehested Høeg

    William Sehested Høeg  (nalevo)

    European Film Promotion ("EFP") a společnost Allwyn, přední mezinárodní provozovatel loterií, dnes na Mezináro celý článek

    další články...