zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Jozef Leikert: Taký bol Ladislav Mňačko

Jozef Leikert: Taký bol Ladislav Mňačko

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Literárne informační centrum Bratislava,Klub slovenskej kultúry a a Slovenský inštitút v Praze si dovolují pozvat na prezentaci nejnovějšího biografického díla předního slovenského historografa a básníka Jozefa Leikerta - TAKÝ BOL LADISLAV MŇAČKO. Koná se v úterý 23. září 2008 od 17:00 h v Modrém sálu Slovenského institutu. a Slovenského inštitútu, moderuje Igor Otčenáš.

Jozef Leikert napsal šest básnických sbírek, několi monografií a knih literatury faktu. Naposledy vydal čtyřsetstránkovou knihu o známém novináři a spisovateli Ladislavovi Mňačkovi. Při jejím psaní čerpal z archivních materiálů, ale nejvíce z autentických výpovědí Ladislava Mňačka, se kterým se setkával v posledních letech jeho života. O Mňačkovi sa dodnes šíří různé historky, některé jsou pravdivé více, některé méně.

Ladislav Mňačko (28. ledna 1919 Valašské Klobouky – 24. února 1994 Bratislava) byl slovenský spisovatel a všestranný publicista. Na začátku 50. let patřil jako jeden z oddaných komunistickému režimu k nejprominentnějším novinářům. S postupem času však nejen ztratil nadšení pro komunismus, přiřadil se dokonce k jeho nekompromisním odpůrcům, za což byl perzekvován. V roce 1959 s výrazným úspěchem vydal autobiografický román Smrt si říká Engelchen (zfilmováno Jánem Kadárem). Slavná je též novela Jak chutná moc z roku 1967 – otřesné podobenství, jak hypnotizující moc může mít totalitní režim. Na počátku 60. let, popsal zákulisí politických procesů 50. let v knize Opožděné reportáže, jejíž význam bývá srovnáván dokonce s pracemi Alexandra Solženicyna.

Na podzim roku 1967 odešel do emigrace v Izraeli na protest proti postoji Československa v izraelsko-arabské válce, odkud se však po několika měsících vrátil. Druhá emigrace, tentokrát podstatně delší, následovola hned po srpnové intervenci vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968, po které se usadil v Rakousku u Eisenstadtu. V exilu se pak věnoval intenzivně psaní. Vznikla zde řada scénářů pro televizi, z nichž devět bylo realizováno, a osm prozaických knih, mj. politické eseje Agresoři a Sedmá noc a satirický román s orwellovským nádechem Soudruh Münchhausen, vydaný v exilovém nakladatelství Index. Mňačko se v roce 1989 vrátil do Československa. Vystupoval rozhodně proti rozdělení společného státu a po jeho rozpadu v roce 1993 si za své bydliště zvolil Prahu. Zemřel v roce 1994 v Bratislavě.

21.9.2008 23:09:46 JoMe | rubrika - Zveme ...

Časopis 27 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lípa Musica 2024

Články v rubrice - Zveme ...

Zámek Velké Losiny láká na novou upravenou prohlídku

Interiéry zámku Velké Losiny

Nově upravená prohlídková trasa na zámku Velké Losiny představuje zámek jako pohodlné sídlo posledních majitel ...celý článek



Časopis 27 - sekce

HUDBA

Rapper Dominik Grey vydává novinku Tinder

Dominik Grey

Talentovaný mladý zpěvák a rapper Dominik Grey vydává nový singl Tinder, ke kterému vznikl i videoklip. Třiadv celý článek

další články...